Таг : граѓани

МАКЕДОНИЈА

Лекарска комора: Доктори и здравствени работници да настапуваат во јавност со стручен пристап

Влатко Зорба
Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, коментари, изјави и...
Вести

10 факти кои докажуваат дека Швеѓаните не се од оваа планета

Влатко Зорба
Квалитетот на животот во Шведска е различен од другите делови на светот, а фактот дека луѓето започнале да имплантираат микрочипови кај луѓето, така што сите...
МАКЕДОНИЈА

МојДДВ #МојаНаграда: Извлечени 15 – те најсреќни граѓани кои добија по 20.000 денари

Влатко Зорба
Вечерва се одржа извлекувањето за 15 награди од по 20.000 денари. Во ова извлекување учествуваа сите валидни и недобитни сериски броеви од дневните извлекувања добиени...
СВЕТ

ИТАЛИЈАНЦИТЕ ДО ГРАЃАНИТЕ: Ако најдеме луѓе без маски, ќе ги затвориме баровите и продавниците

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на италијанскиот регион Кампања, Винченцо Де Лука, се закани дека ќе воведе мерка во покраината за затворање на продавници, барови и други јавни институции,...
ЕКОНОМИЈА

57 проценти од луѓето во земјава не можат да си дозволат годишен одмор

Околу 29 проценти од жителите на земјите членки на ЕУ на возраст над 16 години не можеле да си дозволат еднонеделен годишен одмор надвор од...
Регион

Блик: 30 проценти од косовските граѓани не веруваат дека короната постои

Stefanija Kuzmanovska
Швајцарските власти се загрижени поради тешката епидемиолошка состојба на Косово, каде 50% од тестираните се позитивни на коронавирусот, пишува швајцарскиот весник „Блик“. За Швајцарија, негативниот...
Регион

Граѓани кон новинарката на РТС: Сакаме Џеки Чен (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Граѓани во Белград ја опколија новинарката на РТС, кој известуваше за протестот, на платото пред српскиот парламент. Собраните луѓе седеа на подот околу новинарката и...
Регион

Фрлени повеќе од 20 солзавци кон граѓаните пред српското собрание

Влатко Зорба
Демонстрантите фрлаа факели, полицијата солзавец, стампедо граѓани бегаа од Собранието … Овие драматични сцени ги одбележаа вечерашните протести пред Домот на националното собрание на Србија....
Регион

Граѓаните влегоа во српското собрание (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Граѓаните кои се собраа вечерва пред српскиот парламент, незадоволни од повторното воведување полициски час, ги пробија вратите на парламентот и влегоа во зградата. Стотици граѓани...
Политика

Спасовски: Нова четврта одлука, домашна платежна картичка и за пензионерите, стечајците и самохраните родители

Премиерот Оливер Спасовски најави економска поддршка за нови категории граѓани како дел од справувањето со последиците од ковид-пандемијата. Платежна картичка ќе добијат пензионерите, стечајците, самохраните...