Таг : граѓани

Политика

Спасовски: Нова четврта одлука, домашна платежна картичка и за пензионерите, стечајците и самохраните родители

Премиерот Оливер Спасовски најави економска поддршка за нови категории граѓани како дел од справувањето со последиците од ковид-пандемијата. Платежна картичка ќе добијат пензионерите, стечајците, самохраните...
Вести

Италијанската влада исплати 15 милијарди евра за да им помогне на своите граѓани

Влатко Зорба
Италијанската влада досега плати 15 милијарди евра, по разни основи, на 11 милиони работници, со цел да ги ублажи последиците од економската криза што се...
Регион

ПРОДОЛЖУВААТ ТЕНЗИИТЕ ВО БУДВА: Граѓаните пред полициската станица, специјалните сили на терен

Stefanija Kuzmanovska
Тензиите се зголемија повторно во Будва вечерва околу 18:30 часот. Граѓаните се упатија кон полициската станица, а специјалната единица повторно излезе. Собраните чекаат да го...
Регион

Лајчак: Договорот меѓу Косово и Србија треба да биде прифатлив за граѓаните

Stefanija Kuzmanovska
Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, денеска оцени дека секој договор меѓу Косово и Србија треба да биде...
Компании и пазар

Анкета: 70 отсто од граѓаните сметаат дека е потребно отворање на економијата за враќање на работните процеси

Влатко Зорба
Вкупно 88 отсто од граѓаните сметаат дека земјава ќе навлезе во економска криза поради состојбата со коронавирусот. Според нив, најпогоден сектор од кризата е угостителството...
ЕКОНОМИЈА

Третиот пакет економски мерки на СДСМ предвидува 500 милиони евра помош за граѓаните

Купување домашни производи, посета на домашни туристички капацитети, унапредување на ИТ секторот и земјоделството преку градење откупни пунктови, предвидува третиот пакет економски мерки кој го...
МАКЕДОНИЈА

Истражување: Македонскиот граѓанин е слабо запознаен со третманот и управувањето со отпадот

Според неодамнешното истражување спроведено на социјалните мрежи, македонскиот граѓанин е слабо запознаен со третманот и управувањето со отпадот. На пример, на прашањето дали се запознаени...
Политика

Битиќи: Субвенции од државата за плати досега побарале 12.380 компании

За мерката за финансиска поддршка за исплата на плати за април и мај во износ од најмногу 14.500 денари за која аплицирањето почна на 1...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните во големо мнозинство им даваат поддршка на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот

Иако се бележи благо намалување, сепак граѓаните и натаму во големо мнозинство им даваат поддршка на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот, покажува најновото истражување...