Таг : граѓани

МАКЕДОНИЈА

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев продолжуваат да работат директно на штета на граѓаните

Stefanija Kuzmanovska
ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев продолжуваат да работат директно на штета на граѓаните на Република Северна Македонија. На два три дена сме пред распуштање на Собранието,...
МАКЕДОНИЈА

Граѓани го посетија кабинетот на претседателот Пендаровски

Stefanija Kuzmanovska
Во рамки на активноста Отворен Кабинет денеска кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Вила Водно, го посетија граѓани кои имаа можност да се сретнат, лично да...
МАКЕДОНИЈА

„Finance think“: Зајакнување на правото, подобрување на образованието и здравството најважни за граѓаните

Ивана Рамаданова
Зајакнување на владеење на правото, подобрување на квалитетот на наставата на сите нивоа на образование, подобар квалитет на здравствените услуги и задржување на лекарите во...
Вести

Ердоган: Институциите ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека институциите на земјата ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните по силниот земјотрес на истокот на земјата,...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните гледаат најголема причина за загадувањето во горење и фрлање на отпад

Горењето и фрлањето на отпад, фабриките и индустријата, како и греењето и затоплувањето според граѓаните се најголемите загадувачи на воздухот. Ова го покажува анкетата на...
Компании и пазар

И македонските граѓани може да аплицираат за работа на Алјаска

Влатко Зорба
Од 2020 година, и македонските граѓани ќе може да аплицираат за работа на Алјаска. Првата група македонци заминува во јануари 2020 година, а веќе е...
МАКЕДОНИЈА

МИОА: Граѓаните најмногу сакаат да знаат: кои е-услуги се достапни во моментов

Ивана Рамаданова
Од лансирањето на порталот за е-услуги, порталот го посетиле над 15.000 посетители, и има над 110.000 прегледи, информираат од Министерството за информатичко општество и администрација....
Политика

Колемишевски: Над 3 милиони евра кај граѓаните само преку мерката МојДДВ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Политиките и мерките на СДСМ кои се насочени кон враќање на парите назад кај граѓаните ги даваат своите резултати. Во таа насока е и мерката...
МАКЕДОНИЈА

Мој ДДВ#Моја награда стартува за два дена, за граѓаните трикратна корист

Влатко Зорба
„Секоја фискална сметка е важна“ е слоганот на наградната игра МојДДВ #Моја награда што стартува на 15-ти овој месец и ќе трае една година до...
МАКЕДОНИЈА

Мониторинг на општините: Унапредување на механизмите за вклучување на граѓаните

Ивана Рамаданова
НВО Инфоцентарот, во соработка со десет организации во периодот мај – септември 2019 година, спроведе мониторинг на транспарентноста и на механизмите за вклучување на граѓаните...