Таг : Компании

Компании и пазар

РАСТ ОД 177% ВО ОНЛАЈН ТРАНСАКЦИИТЕ кон домашните е-трговци во вториот квартал годинава

Влатко Зорба
На првиот ден од годишната конференција за е-трговија која годинава се одржува по трет пат се обрати поранешната министерска за финансии и актуелен претседател на...
Компании и пазар

Дали женските лидери се поуспешни од мажите во време на корона?

Влатко Зорба
Некои студии истражуваа дали земјите управувани од жени подобро се справиле со пандемијата за време на оваа криза. Се покажа дека ова тврдење не е...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Заев: Ќе ја зајакнуваме конкурентноста со 17,2 милиони евра за 400 компании

Премиерот, Зоран Заев утринава најави финансиска помош за 400 компании во износ од 17,2 милиони евра, како дел од мерката за зајакнување на конкурентноста. „400...
Компании и пазар

Компаниите „загреани“ за повеќе кредити за да ја надминат кризата

Stefanija Kuzmanovska
Кредитирање на компаниите во еврозоната забележа силен раст во септември, покажаа податоците на Европската централна банка (ЕЦБ). Компаниите се плашат за својата ликвидност и се...
Компании и пазар

3 компании, поврзани со Ковид тестови, заработија милијарди

Stefanija Kuzmanovska
Вакцините и лековите привлекуваат големо внимание во „научната трка“ за борба против Ковид-19. Но, компаниите работеа подеднакво напорно на начини да ја задоволат огромната побарувачка...
Компании и пазар

Компаниите помалку дисциплинирани кога отплаќаaт кредит

Влатко Зорба
Учеството на сомнителните и на спорните побарувања во вкупните кредити во август изнесуваше 3,4% и е пониско во споредба со претходниот месец (4,3% во јули),...
ЕКОНОМИЈА

Компаниите со ниски приходи ќе добијат поголема финансиска поддршка за исплата на плати

Берта Китинска
Компаниите кои се потешко погодени од кризата, односно кои имаат поголем пад на приходите, ќе добијат поголема финансиска поддршка за исплата на плати, предвидува новиот...
Компании и пазар

Битиќи: ФИТР покажа како треба и како се поддржуваат луѓето кои имаат добри идеи

Влатко Зорба
Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи на презентацијата на 84 старт-ап компании,...
Компании и пазар

Apple ја надмина вредноста на 100-те највредни британски компании

Влатко Зорба
Вредноста на американската технолошка компанија Apple продолжи да расте и денес ја надмина вредноста на сите компании кои се наоѓаат на списокот на 100 највредни...
Компании и пазар

Трамп: Ќе воведеме царини за сите компании кои ќе заминат од САД

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за...