Стандард

Компании

КОМПАНИИ

Apple купува по една компанија на секои три, четири недели

Влатко Зорба
Apple купи околу 100 компании во последните шест години, откри првиот човек на технолошкиот гигант, Тим ​​Кук. Пресметката покажува дека Apple купува по една компанија...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Имаме најава за 4 нови инвестиции вредни над 300 милиони евра и нови 2.000 работни места

Влатко Зорба
Заменикот на Претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи вчера вечер гостуваше во емисијата Топ Тема, на...
КОМПАНИИ

Европска експанзија на кулите на Vodafone, се зголемува побарувачката за 5G

Влатко Зорба
Мрежата на мобилни кули објави дека го зголемила своето портфолио на приближно 82.000 објекти во третиот квартал. Vantage Towers, дел од Vodafone Group, извести дека...
ЕКОНОМИЈА

КОВИД кризата донесе нееднаков третман за компаниите од различни сектори

Влатко Зорба
Ковид кризата предизвика длабоки промени во стопанството и во функционирањето на компаниите. Прилагодувањето на оперативното работење е само мал дел од длабочината на ударот врз...
КОМПАНИИ

Крај за евтините авионски билети? Се бара забрана на летови од 9,99 евра

Влатко Зорба
Германското здружение за воздушен транспорт формулираше список на барања и им се обраќати на политичарите во форма на отворено писмо, со цел да се осигура...
КОМПАНИИ

Европски земји заинтересирани за изградба на „Северен тек 2“

Влатко Зорба
Гасоводот „Северен тек 2“ ќе се гради и покрај деструктивните чекори на Вашингтон насочени кон попречување на овие напори, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак. Во...
КОМПАНИИ

Компании кои работат во Србија изнеле милијарда евра во оф-шор зоните

Влатко Зорба
Минатата година компаниите кои работат во Србија изнеле нешто повеќе од милијарда евра во оф-шор зоните, пишува „Блиц“. Наведено е дека, според податоците на Народната...
КОМПАНИИ

Во Австрија 30.000 компании се на работ на егзистенција

Влатко Зорба
Строгите мерки за заклучување во Австрија донесе околу 30 000 компании на работ на егзистенција, а оваа мерка само трговијата ја чинеше 10 милијарди евра...
АНАЛИЗИ

„Чипагедон“: Што треба да знаеме за недостатокот на чипови?

Влатко Зорба
Во најголем дел, компјутерските чипови остануваат невидливи, но тие се во основата на сите електронски гаџети што не опкружуваат. И кога нивните залихи се ограничени,...
КОМПАНИИ

КУБА ИМА НОВ ЕКОНОМСКИ ПЛАН: Ќе овозможи отворање на бројни приватни компании

Влатко Зорба
Куба соопшти дека ќе им овозможи да се отвора голем број приватни компании во акција, за која се верува дека ќе направи голема економска реформа....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!