Таг : УКИМ

МАКЕДОНИЈА

ДКСК ја запре постапката за избор на ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ – Скопје

Влатко Зорба
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на 35-та седница го запре предметот оформен по сопствена иницијатива за постоење на сомневање за прекршување на...
МАКЕДОНИЈА

НАкС: Сенатот на УКИМ да преземе одговорност и да ја повтори постапката за избор на ректор

Сенаторите на УКИМ да ја преземат одговорноста и да ја повторат постапката за избор на ректор, бара Независниот академски синдикат. Од таму велат дека овој...
МАКЕДОНИЈА

На УКИМ се избираше нов ректор, на ФДУ немаше гласање (ФОТО)

На единиците во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска од 12 до 14 часот се спроведе гласање за ректор на Скопскиот универзитет за...
МАКЕДОНИЈА

Атанасов, Живковиќ и Димитриевски: Кандидатурите за ректор ги ставивме во мирување, не се повлекуваме и не бојкотираме

Тројцата кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, професорите Петар Атанасов, Вујица Живковиќ и Драги Димитриевски, кои вчера соопштија дека нема да учествуваат...
МАКЕДОНИЈА

Избори за нов ректор на УКИМ – бојкот на кандидати, оставки во комисијата, претставки од синдикатот

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” за денеска се закажани избори за нов ректор кои треба да ги спроведат изборните комисии на единиците на УКИМ....
МАКЕДОНИЈА

Професорите Димитриевски, Атанасов и Живковиќ и покрај поднесените кандидатури, нема да учествуваат на изборот за ректор

Професорите Драги Димитриевски, Петар Атанасов и Вујица Живковиќ денеска соопштија дека и покрај поднесените кандидатури, нема да учествуваат на утрешните избори за ректорт на Универзитетот...
МАКЕДОНИЈА

Прифатен приговорот на Атанасов, за ректор на УКИМ седум кандидати

Влатко Зорба
Комисијата за избор на ректор на „Св. Кирил и Методиј“ денеска го усвои приговорот на проф. д-р Петар Атанасов и објави конечна листа во која...
МАКЕДОНИЈА

Отворено писмо до Јанкуловски: Кој Ви дава за право да ја убивате дебатата и демократијата на УКИМ?

Влатко Зорба
„Со оглед на срамниот факт дека хаосот на УКИМ продолжува, а поради неможноста за комуникација со Вас на вообичаен начин, должни сме повторно да Ве...
МАКЕДОНИЈА

Атанасов: Поднесов приговор до Универзитетската изборна комисија

Влатко Зорба
Професорот и поранешен заменик-министер за образование и наука Петар Атанасов реагира откако Универзитетската изборна комисија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) не му ја...