Таг : Синдикат

МАКЕДОНИЈА

ССНМ: Новинарите и медиумските работници стравуваат од корона вирусот, но и од губење на работата

Пандемијата силно ја погоди медиумската индустрија во земјава. Новинарските куќи се принудени да носат тешки одлуки: Kој ќе остане, а кој ќе си оди? Новинарите,...
МАКЕДОНИЈА

ССКЦ: Неприфатлива е одлуката здравствените работници да бидат вклучени во избирачки комисии

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар соопшти дека неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи, вклучително доктори и медицински сестри во овие моменти да бидат...
Политика

Синдикатот на УПОЗ испорача барања до политичките партии учесници на изборите

Влатко Зорба
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ), денеска до политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори упати барања...
МАКЕДОНИЈА

ССМ обвинува дека Чулев врши притисок врз синдикатот

Берта Китинска
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска обвини дека министерот за внатрешни работи Наќе Чулев врши притисок врз синдикатот и формира паралелен синдикат во Министерството...
МАКЕДОНИЈА

НСП: Полициската станица Танушевци осум дена без струја, а МВР за 300.000 евра набавува 600 ремени

Претседателот на Независниот полициски синдикат (НСП) Гоце Делчев реагира на јавната набавка на 600 ремени во Министерството за внатрешни работи и упатува забелешки до министерот...
МАКЕДОНИЈА

Награда од 25.000 денари за секој вработен во МВР, бара полицискиот синдикат

Раководството на Македонскиот полициски синдикат во периодот кој што измина на повеќе наврати од министерот Чулев покрај низата барања, бараше на сите вработени во Министерството...
Политика

Демократски сојуз: Потребен е силен синдикат кој што ќе ги штити правата на работниците

Демократскиот сојуз се залага за силен синдикат кој што ќе ги штити правата на работниците и ќе биде партнер за преговори со работодавците и Владата....
Компании и пазар

Синдикатот на Еуроникел Индустри: Заштитата на работниците и работничките права се приоритет

Берта Китинска
Први мај, а со тоа работничките права се во фокусот на денешните настани. По тој повод, свој осврт даде и Синдикалната организација при Еуроникел Индустри,...
ЕКОНОМИЈА

Реакции од синдикати и здруженија на граѓани за новите услови на мерката 14.500 денари

Берта Китинска
Владата презентираше нови, олеснети услови за мерката за финансиска помош за исплата на плати за месеците април и мај за вработените во стопанството, што треба...