Таг : Мерка

Регион

Епидемиологот Кон: Оваа единствена мерка е доволна за да се намали пренесувањето на вирусот за 99 отсто

Stefanija Kuzmanovska
Епидемиологот Предраг Кон рече дека се наоѓаме во неделен максимум кога станува збор за зголемување на бројот на новозаразени и искоментира што може да се...
ЕКОНОМИЈА

Лукаревска:  Апликацијата „Мој ДВВ“ е успешна мерка која ја користат 304.912 граѓани

Берта Китинска
Апликацијата „Мој ДВВ“ ја користат 304.912 граѓани, а досега се скенирани 143.788.631 фискална сметка. Вкупно вратениот поврат од ДДВ за трите квартали досега е 671.270.576...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Мерката ослободување од плаќање аконтации за самостојни вршители на дејност продолжува и во јуни и јули

Мерката ослободување од плаќање аконтации по основ на данок на добивка и данок на личен доход за самостојни вршители на дејност продолжува и во месеците...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Владата ќе ја продолжи поддршката 14.500 денари по вработен, ако има финансиски можност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека ако постојат финансиски можности, Владата ќе ја продолжи мерката со која на компаниите им се исплаќаат по...
МАКЕДОНИЈА

Влада: Придонеси во битката со КОВИД-19 – носи заштитна маска, одржувај дистанца и редовно дезинфицирај!

Влегуваме во клучниот период во борбата против коронавирусот. Сега е најважно, секој од нас, без исклучок, најодговорно да ги почитува мерките за лична заштита, порачуваат...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши најави нова мерка: Ќе се кофинансираат семинари, обуки и конференции организирани во домашните хотели

Берта Китинска
Владата стартува со уште една мерка за поддршка на туризмот преку програмата КОВИД-19. Мерката се однесува на хотелиерите, а предвидува кофинансирање настани кои ќе се...
ЕКОНОМИЈА

На полноќ истекува рокот во кој компаниите може да поднесат барање за помош за исплата на платите

Поднесени над 19 илјади барања за мерката – исплата на бруто плата до 14.500 денари. Денеска на полноќ истекува рокот во кој компаниите може да...
Политика

Петров: Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14,500 денари по вработен

Како претприемач чија компанија е погодена од кризата со коронавирусот, го разбирам вашиот страв. Се прашувате како да ги подмирите трошоците во вашата компанија, како...
МАКЕДОНИЈА

Ампева: Победа за работниците над капиталистите!Нека ни е честит 1 Мај!

Владата на денешната седница ја измени Уредбата на мерката 14.500 денари.Работодавачите кои ќе користат финансиска поддршка за исплата на плати не смеат да го намалат...