ЕКОНОМИЈА

Лукаревска:  Апликацијата „Мој ДВВ“ е успешна мерка која ја користат 304.912 граѓани

Апликацијата „Мој ДВВ“ ја користат 304.912 граѓани, а досега се скенирани 143.788.631 фискална сметка. Вкупно вратениот поврат од ДДВ за трите квартали досега е 671.270.576 денари или 10.914.968 евра, објави денеска директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на одбележувањето на една година од воведувањето на проектот „МојДДВ“.

Лукаревска на прес-конференцијата, организирана по тој повод, истакна дека од воведувањето на „Мој ДДВ“ наплатата на данокот на додадена вредност во периодот јули – декември бележи зголемување во просек за 11,2 проценти во однос на истиот период 2018 година.

– Сметките се скенираат секојдневно. „МојДДВ“ е успешна мерка која ја реализиравме. Таа е мерка за граѓаните. Продолжуваме и понатаму да ги поедноставуваме процедурите во УЈП и да ги подобруваме услугите, рече Лукаревска.

Преку апликацијата „МојДДВ“, граѓаните во изминатиот период можеа да ги донираат средствата за борба против корона вирусот. Досега донирани се 5.809.613 денари, а можноста за отповикување ја искористиле 3.161 граѓанин.

Првиот поврат на ДДВ беше реализиран во декември лани при што на 151.498 граѓани им беа вратени 158.065.205 денари. Вториот поврат беше реализиран во февруари годинава кога на 186.515 граѓани им беа вратени 211.988.131 денар. Третата исплата беше реализирана во мај годинава кога 240.597 граѓани добија поврат од ДДВ во износ од 301.217.240 денари.

Освен преку мобилната апликација, граѓаните можат да ги скенираат сметките и преку БАР читачи поставени во 36 организациони единици на УЈП и седум киоск апарати во седум регионални дирекции на УЈП.

Проектот има две цели – да се поттикне издавањето на фискалните сметки и да се намали сивата економија, како и граѓаните да добијат поврат од ДДВ.

Поврзани вести

Елези: Реализацијата на капиталните проекти оди со одлична динамика

user3

Царовска: Креиравме мерки за поддршка на сите граѓани

Берта Китинска

Одобрени две емисии на хартии од вредност во март

Stefanija Kuzmanovska

Американската банка вработува поранешни осуденици

Maja_Serafimova

Ангеловска во Париз на состанок на БЕПС

Никола Поповски

Шкријељ: Како влада покажавме дека со сите мерки за вработување го намаливме процентот на невработеност

Берта Китинска