Стандард
ЕКОНОМИЈА

На полноќ истекува рокот во кој компаниите може да поднесат барање за помош за исплата на платите

Поднесени над 19 илјади барања за мерката – исплата на бруто плата до 14.500 денари.
Денеска на полноќ истекува рокот во кој компаниите може да поднесат барање до Управата за јавни приходи (УЈП) за финансиска поддршка за исплата на платите за април годинава во износ до 14 500 денари месечно по вработен.

Министерот за економија Крешник Бектеши., очекува бројката на фирми кои ќе аплицираат да биде многу поголема. Владата со оваа антикризна мерка – која 4 пати до сега претрпуваше измени, се надева дека нема да има драстични отпушатања и покрај намалената ликвидност предизвикана од корона кризата.
Во Агенцијата за вработување секојдневно расте и бројот на барања за повторно пријавување на веќе отпуштетите работници, за да можат газдите да ја користат мерката

Поврзани вести

Бектеши: До петок исплата на средствата за вградени плински уреди во возилата

Никола Поповски

ОКТА со нова донација на брзи тестови за детекција на COVID-19

Влатко Зорба

Граѓаните протестираат низ скопските улици поради поскапувањето на струјата

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!