Таг : Плата

СПОРТ

Тевез: Фудбалерите можат да живеат без плата неколку години, жал ми е за луѓето кои работат цел ден

Stefanija Kuzmanovska
Аргентинската фудбалска sвезда Карлос Тевез е згрозен од она што се случува во светот околу пандемијата од  коронавирус. Милиони луѓе ги загубија своите работни места,...
Политика

Ибраимоски: Платата која ми следува од Собранието, ќе ја донира на неколку семејства

Пратеникот од последниот парламентарен состав, Самка Ибраимоски, информираше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска, дека платата која што му следува од Собранието, за време...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска се откажува од министерската плата додека траат економските мерки

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, повикувајќи се на предвидувањата на меѓународните институции, вчера на прес-конференцијата на која беа презентирани економските мерки рече дека како министерка...
Забава МАГАЗИН

Астролозите откриваат кога е најдобро да побарате зголемување на платата според вашиот знак

Кристина Денесовска
Сакате да заработите повеќе пари на работното место? Експертите советуваат дека зголемување на плата можете да побаате еднаш годишно, а многу е важно за тоа...
Забава МАГАЗИН

Вработените од виенската зоолошка донираат пари за помош на животните во Австралија

Вработените во зоолошката градина близу Виена во среда еднократно ќе донираат половина од своите плати за згрижување а дивите животни кои се повредени во големите...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: За две и пол години просечнаа плата повисока над 4.000 а минималната за 5.500

Ивана Рамаданова
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како одговорна партија останува посветена да работи исклучиво во интерес на граѓаните и државата, соопштуваат од партијата. „Со доаѓањето на власт...
Политика

Колку и недостасуваше на Владата на Заев за да го исполни ветувањето за 500 евра плата?

Влатко Зорба
Државниот завод за статистика (ДЗС) објави дека просечната нето плата во декември 2019 година изнесува 26.836 денари. Актуелната Влада, предводена од премиерот Зоран Заев во...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд

Берта Китинска
Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари...
Политика

Царовска: Повеќе од 300.000 граѓани земаат плата повисока од 18.000 денари (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заедно со работодавачите, работниците, синдикатите и стопанските комори заеднички донесовме одлука дека економијата сега може да издржи минимална плата од 14.500 денари и тоа сега...