СТАНДАРД life

Финансии

Секс и врски

Дали треба да се венчате поради љубов или поради финансиска сигурност?

Urednik
Едно истражување покажа дека 56 отсто од Американците велат дека повеќе би сакале партнер кој им обезбедува финансиска сигурност, наместо партнер во кој се длабоко...
ЕКОНОМИЈА

Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава, Ерик Јановски потпишаа Договор за грант за партнерство за развој помеѓу Република...
ЕКОНОМИЈА

Ковачевски: Директните ефекти од пописот се значајни за бизнисот да ги планира своите инвестиции

Влатко Зорба
Димитар Ковачевски, заменик-министерот за финансии, истакна дека пописот е исклучителна статистичка операција за земјава, од причина што државата и економијата и граѓаните мораат своите одлуки...
ЕКОНОМИЈА

„Фискален бројач“ – нова алатка за транспарентност на Министерството за финансии

Влатко Зорба
„Фискалниот бројач“ е новата алатка за транспарентност на Министерството за финансии со високофрефентни податоци, која на дневна основа ги прикажува приходите, расходите во буџетот и...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Со фискалната консолидација се оди кон постепено намалување на буџетскиот дефицит

Влатко Зорба
Министерот за финансии, Фатмир Бесими на денешното гостување на „Топ Тема“ на „Телма“ ТВ посочи дека зголемувањето на буџетскиот дефицит и јавниот долг, во време...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Ќе воведеме систем на паметни финансии – стратешки, одржлив, одговорен, реформски и транспарентен

Влатко Зорба
Потребен е систем на „паметни“ – смарт финансии. Тој систем ќе ги имплементира реформите кои треба да се направат во јавните финансии во смисла на...
ЕКОНОМИЈА

Во јули забележан прв месечен раст на приходите во буџетот од почетокот на кризата

Берта Китинска
Во јули се забележува прв месечен раст на приходите во буџетот од почетокот на КОВИД-19 кризата, со месечен раст од 1,4% во однос на лани....
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Финансиската поддршката од ММФ ќе помогне за добивање поддршка и од други извори

Берта Китинска
Клучно е здравствената корона-криза, во глобални рамки да стивне до средината на годината, за потоа да се олабават мерките за заштита на здравјето и економијата...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Следува ослободување на аконотации од данокот на добивка

msp-admin
Секоја земја во своите можности се справува со предизвикот од коронавирусот. Ние сме мала економија и оваа сериозна состојба треба да ја сфатиме внимателно и...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Ќе прибереме повеќе приходи со адресирање и намалување на сивата економија

msp-admin
Се сметаме за многу рационална и искрена власт, сакаме да слушаме и гледаме низ бројките. Прв левичар во државата барем по функција сум јас, веројатно...