Таг : договор

Политика

Мицкоски: Во Договорот од Преспа има фуснота за македонскиот јазик (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ одговараше за македонскиот јазик и како тој е регулиран во Договорот од Преспа, тврдејќи дека...
Фудбал

Истече договорот на Алегри со Јувентус

Влатко Зорба
Договорот на италијанскиот тренер Масимилијано Алегри со Јувентус истече и тој може да се врати во фудбалот. Алегри го напушти Јувентус минатото лето, кога беше...
Политика

Покажавме дека чудата се возможни – пораки по повод двегодишнината од Договорот од Преспа

Историјата се пишува со храбри одлуки… Покажавме дека чудата се возможни… Докажавме дека во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени… Преспанскиот договор...
Регион

Лајчак: Договорот меѓу Косово и Србија треба да биде прифатлив за граѓаните

Stefanija Kuzmanovska
Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, денеска оцени дека секој договор меѓу Косово и Србија треба да биде...
Политика

Само две години од Договорот во Преспа, а историјата веќе е поинаква, вели Османи

Само две години од историскиот Договор од Преспа, а историјата веќе е поинаква. Северна Македонија е 30 членка на НАТО и на самиот праг од...
Политика

Шекеринска по повод 2 години Преспански договор: Деструктивните обиди на ВМРО ДПМНЕ за блокирање и кочење на напредокот не успеаја

Влатко Зорба
„На 17 јуни пред две години се потпиша Договорот од Преспа со што се затвори повеќедеценискиот спор со нашиот сосед Грција. Договорот од Преспа ги...
Политика

Две години по Преспанскиот договор, С. Македонија членка на НАТО и со отворен пат за ЕУ

Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на Обединетите нации за престанување на важноса на Времената...
Политика

Партиите без договор за датум за избори

На денешната втора лидерска средба кај претседателот на државата не е постигнат консензус за датум за предвремени парламентарни избори. Првично овие избори беа закажани за...