Стандард

договор

ЕКОНОМИЈА

Потпишан договор за државна помош со турската компанија „Пурпласт“

Влатко Зорба
Денеска во Владата беше потпишан договор за државна помош со турската компанија „Пурпласт“, која реализира инвестиција во Технолошко индустриската развојна зона Скопје. Договорот беше потпишан...
ЕКОНОМИЈА

После 20 години ќе се ревидира и надгради договорор за Слободна трговија меѓу С. Македонија и Турција

Влатко Зорба
Заедничката определба и интересот од потребата за ревидирање, односно модернизирање и надградба на билатералниот Договор за слободна трговија меѓу двете земји кој е во примена...
БИЗЛАЈФ

Како во 4 едноставни чекори да договорите највисока можна плата?

Влатко Зорба
Преговарањето за плата кога некој ќе ви понуди работа може да биде малку непријатно, сепак, ако не преговарате, може да добиете незадоволителна понуда. Истражувањето покажа...
КОМПАНИИ

Потпишан Договорот меѓу Пошта и Халкбанка: Најдоцна од 1 март граѓаните ќе можат да вршат финансиски услуги

msp-admin
Генералните директори на „Пошта на Северна Македонија“ и „Халкбанка“, Јани Макрадули и Билал Суџубаши денеска го потпишаа Договорот за соработка. Веднаш по неговото склучување, генералниот...
КОМПАНИИ

Формиран најголемиот трговски сојуз во светот, Кина цвета

msp-admin
Петнаесет азиско-пацифички земји го формираа најголемиот трговски сојуз во светот во неделата, под покровителство на Кина и без учество на Соединетите држави, кои ги напуштија...
АНАЛИЗИ

Г20: Историски договор за преструктуирање на долгот во коронакриза

msp-admin
Земјите-членки на Г-20 се согласија за првата заедничка рамка за преструктуирање на суверениот долг, очекувајќи дека некои посиромашни земји ќе имаат проблеми со отплата на...
ЕКОНОМИЈА

Германија им понуди нс САД договор вреден милијарда евра за да ги укинат санкциите за „Северен тек 2“

Stefanija Kuzmanovska
Германија им предложила на САД договор вреден милијарда евра, како замена за повлекувањето на Вашингтон од воведувањето санкции на „Северен тек 2“, пишува германски „Цајт“,...
ЕКОНОМИЈА

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за обнова

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека не може да гарантира дека земјите-членки на ЕУ оваа недела ќе постигнат договор за Фондот за обнова од...
КОМПАНИИ

Потпишан договор за изградба на фотоволтаична електрана во РЕК Осломеј

msp-admin
АД Електронстпанство на Северна Македонија (ЕСМ) и „Гирисим Електрик” од Турција денеска во Владата потпишаа договор за изградба на фотонапонската електрана „Осломеј“ со инсталирана моќност...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!