Таг : С.Македонија

Политика

Странски медиуми: Проевропските социјалдемократи победија на изборите во С. Македонија

Влатко Зорба
Проевропските социјалдемократи остварија тесна победа на парламентарните избори во Северна Македонија одржани на 15 јули и ќе се обидат да формираат нова влада, за што...
Политика

Предадени преговарачките рамки за С. Македонија и Албанија до Советот на ЕУ

Влатко Зорба
Европската Комисија (ЕК) денеска ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ), содржината на рамките нема...
Политика

Тигањ: Една од клучни задачи на Хрватска беше да се исправи неправдата сторена на С.Македонија

Хрватската амбасадорка во земјава Нивес Тигањ во интервју за МИА, по повод завршувањето на претседавањето на Хрватска со Советот на Европската Унија, вели дека е...
Компании и пазар

Формирано Здружение на грчки бизниси во С. Македонија

Влатко Зорба
Заштита и промоција на економските и професионалните интереси на членовите, како и развој на односите меѓу бизнис заедниците меѓу двете земји се целите на Здружение...
Политика

С. Македонија меѓу 11 сојузници кои ја промовираа иницијативата за создавање на НАТО мрежа за летачка обука во Европа

Влатко Зорба
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со уште 10 министри за одбрана од земјите – членки на Алијансата потпишаа Писмо за намери со што ја...
Политика

Одобрен пакетот помош за С. Македонија и другите соседни земји на ЕУ

Советот на ЕУ попладнево го одобри пакетот финансиска помош за десет соседни земји, меѓу кои и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Пакетот...
МАКЕДОНИЈА

„Worldometers“: С. Македонија е лидер во регионот по направени тестови за коронавирус на еден милион жители

Влатко Зорба
С. Македонија е лидер во регионот по направени тестови за коронавирус на еден милион жители, покажува страната „Worldometers“, на која можат да се видат статистики...
МАКЕДОНИЈА

(ВО ЖИВО) С.Македонија денеска и официјално станува полноправна членка на НАТО

Влатко Зорба
Во Стејт департментот преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон денеска ќе се депонира инструментот за ратификација на Северноатлантскиот договор. По тој повод министерот...
Политика

Потврдена одлуката за почеток на преговори со С.Македонија

Влатко Зорба
На редовниот самит на Европската Унија вечерва европските лидери ја потврдија одлуката за отворање на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија. Европските лидери состанокот...
Политика

Столтенберг во Загреб: Северна Македонија наскоро ќе стане членка на НАТО

Влатко Зорба
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција со претседателот Зоран Милановиќ денеска во Загреб објави дека Северна Македонија ќе стане членка на Северноатлантската алијанса...