СТАНДАРД life

Летови

ЕКОНОМИЈА

Грција ги укина ограничувањата на летовите од С. Македонија

Влатко Зорба
Грција ги укина ограничувањата за летовите од С. Македонија, Турција и Албанија воведени за спречување на ширењето на ковид 19, соопшти денеска грчката управа за...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ со рекордна загуба од 6,7 милијарди евра во 2020 година

Влатко Зорба
Авиокомпанијата „Луфтханза“ денес објави дека ја заврши 2020 година со рекордна нето загуба од 6,7 милијарди евра, што укажува на тоа дека може трајно да...
ЕКОНОМИЈА

Се враќаат летовите Скопје – Атина

Влатко Зорба
Летовите меѓу Атина и Скопје почнуваат по 15 февруари по 11 месеци прекин поради пандемијата, соопшти грчката авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс“. Според претставувањето на плановите за...
КОМПАНИИ

„Визер“ привремено затвора 36 рути во регионот

msp-admin
Нискобуџетната унгарска авиокомпанија „Визер“ привремено, во текот на зимата, ќе откаже 36 линии во земјите од регионот. Ќе бидат прекинати дури осум линии од аеродромот...
ЕКОНОМИЈА

„Ејџиан ерлајнс“ на неодредено време ги прекинува летовите меѓу Атина и Скопје

Берта Китинска
Грчката авиокомпанија Ејџиан ерлајнс ги прекина летовите за Македонија, Хрватска и Црна Гора, без навестување дека ќе продолжат идната година, со оглед дека е прекината...
ЕКОНОМИЈА

„Визер“ ги суспендира сите летови помеѓу Италија и Македонија до 31 јули

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на рестрикциите за патување од страна на италијанските власти наменети за летовите до Република Северна Македонија,...
ЕКОНОМИЈА

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането слетување на австриските аеродроми. Со...
ЕКОНОМИЈА

Достапни 34 дестинации: Виз Ер ги обнови рутите од и до С.Македонија

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер објави дека со повторното отворање на рутите од аеродромите во Скопје и Охрид, на кои од вчера се опслужуваат патнички летови...