СТАНДАРД life

Луфтханза

КОМПАНИИ

Lufthansa ќе помогне основањето на ToMontenegro

Влатко Зорба
Германската Lufthansa, една од водечките светски авиокомпании, е избрана на меѓународен натпревар за да биде консултант на новата црногорска национална авиокомпанија „ToMontenegro“. Стручниот тим на...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ со рекордна загуба од 6,7 милијарди евра во 2020 година

Влатко Зорба
Авиокомпанијата „Луфтханза“ денес објави дека ја заврши 2020 година со рекордна нето загуба од 6,7 милијарди евра, што укажува на тоа дека може трајно да...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ е во преговори со производители за преминување кон помали авиони

Влатко Зорба
„Дојче Луфтханза“ разговара со производителите на авиони за замена на некои нарачки за поголеми авиони со оние за помали модели за долги релации, во обид...
КОМПАНИИ

Директорот на „Луфтханза“: Можеби ќе поминат и 5 години додека воздушниот сообраќај не се врати во нормала

Влатко Зорба
Воздушниот сообраќај нарушен од пандемијата на коронавирус нема да се врати во нормала толку брзо, изјави во понеделникот извршниот директор на Луфтханза, Карстен Спор, на...
КОМПАНИИ

Луфтханза го започна најдолгиот лет во својата историја

Влатко Зорба
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ во неделата започна најдолг лет, без пауза, во историјата на германската авијација. Авионот полетал од Хамбург, и оди кон Фокландските Острови, кој...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ губи милион евра на секои два часа

Влатко Зорба
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ губи еден милион евра на секои два часа, што е значително подобрување во споредба со најниската точка што ја имаше за време...
КОМПАНИИ

Луфтханза ги обновува летовите до 20 дестинации

msp-admin
Германската авиокомпанија Луфтханза ќе обнови летови до 20 дестинации од средината на јуни, вклучувајќи и некои добро познати одморалишта, соопшти портпаролката на компанијата. „Летните дестинации“...
КОМПАНИИ

САД ја казни „Луфтханза“ со над 6,4 милиони долари

msp-admin
Федералната управа за авијација на САД (ФАА) изрече казна од повеќе од 6,4 милиони долари на германската авиокомпанија „Луфтханза“, пренесе ТАСС. Според изјавата објавена на...
ЕКОНОМИЈА

„Луфтханза“ го продаде европскиот кетеринг бизнис вреден повеќе од милијарда евра

Германската авиокомпанија Луфтханза објави денеска дека на швајцарската фирма „Гејтгруп“ му го продава својот европски бизнис за кетеринг и уште две други подружници на „ЛСГ...