СТАНДАРД life

Работни места

КОМПАНИИ

Италија: Над 5 милиони граѓани немаат ниту за основните потреби, 355.000 се под апсолутната граница на сиромаштија

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата, бројот на Италијанци кои се сметаат за сиромашни е зголемен за еден милион, пишува весникот „Ил манифесто“, наведувајќи дека сега 5,2...
ЕКОНОМИЈА

„Рамстор” најавува уште најмалку 700 нови работни места

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, денеска се обрати на настан по повод најава на нова инвестиција во рамки на компанијата „Сити Плаза”,...
КОМПАНИИ

САД изгубиле 8,4 милиони работни места за една година

Влатко Зорба
АМЕРИКА изгуби 8,4 милиони работни места во последните 12 месеци, рече американскиот претседател Џо Бајден во денешното обраќање пред печатот. „Соединетите држави денес имаат 8,4...
КОМПАНИИ

Американските компании додадоа најмногу работни места од септември (инфографик)

Влатко Зорба
Американските компании додадоа најмногу работни места за шест месеци во март, што сигнализира дека ширењето на вакцините против Ковид-19 и продолжувањето на бизнисот охрабруваат вработување...
КОМПАНИИ

Фолксваген ќе укине 4.000 работни места во Германија

Влатко Зорба
Германскиот производител на автомобили Фолксваген планира да укине до 4.000 работни места во своите погони во Германија, нудејќи предвремени или делумни пензии за постарите вработени,...
ЕКОНОМИЈА

Оперативниот план за активни програми и мерки обезбедува нови работни места и вработливост на невработените

Влатко Зорба
Одговарајќи на новинарско прашање за деталите за Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и поспецифично за етничката застапеност на вработувањето и во...
КОМПАНИИ

Како ќе изгледа пазарот на трудот по пандемијата?

Влатко Зорба
Како ќе изгледа пазарот на трудот по пандемијата на коронавирусот е темата на последниот извештај на консултантската компанија „Мекинзи“. Извештајот се фокусира на влијанието на...
КОМПАНИИ

255 милиони работни места исчезнаа поради пандемијата (инфографик)

Влатко Зорба
Глобалната економија нема да може целосно да ги поправи штетите на вработувањето од минатата година во 2021 година, откако пандемијата на коронавирусот збриша околу 255...
КОМПАНИИ

На Американците им претстои уште една бурна година: Многу отпуштања, потрошувачката опаѓа…

Влатко Зорба
Бурен месец е зад Американците во секој поглед, па дури и во 2021 година не започна мирно. Сепак, граѓаните се најпогодени од финансиите и неизвесноста...
КОМПАНИИ

Американската економија изгуби 140.000 работни места во декември

Влатко Зорба
Создавањето нови работни места во Соединетите држави запре во декември, откако ограничувањата наметнати од зголемениот број на случаи со КОВИД-19 влијаеа на индустриите, чувствителни на...