Таг : Фолксваген

Компании и пазар

„Фолксваген“ со загуба од 800 милиони евра во првата половина од годината

Влатко Зорба
Германски „Фолксваген“ (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) како резултат...
Компании и пазар

Ништо од фабриката „Фолксваген“ во Турција

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ објави дека се откажува од изградба на нова фабрика во Турција, затоа што повеќе не е потребна. Германскиот автомобилски гигант...
Компании и пазар

„Фолксваген“ исплати најголем дел од оштетите по скандалот „дизелгејт“ во Германија

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ во вторникот објави дека е близу крајот со исплаќање во Германија на обештетување на сопствениците на автомобили, во кои има инсталирано...
Компании и пазар

„Фолксваген“ купи стартап кој развива технологија за автономни возила за 2,6 милијарди долари

Влатко Зорба
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ објави дека инвестирал 2,6 милијарди американски долари во стартап со седиште во Питсбург, „Арго АИ“, кој развива технологија за автономни возила....
Компании и пазар

„Дизелгејт“: Фолксваген ќе плаќа обештетување на сопствениците на дизел возила

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген во принцип мора да им плати обештетување на сопствениците на автомобили погодени од скандалот со емисијата на штетни гасови („дизелгејт“), пресуди...
Компании и пазар

Грција преговара со Фолксваген за производство на електрични возила

Влатко Зорба
Грчкиот заменик министер за надворешни работи Костас Фрагојанис се состана со делегацијата на Фолксваген во врска со проектот за производство на електрични возила. Грчката влада...
ЕУ СВЕТ

Во Европа колективна акција против Фолксваген

Холандската фондација Дизел емишнс џастис (Diesel Emissions Justice) (ДЕЈФ) денеска започна колективна акција против германската компанија Фолксваген, како дел од европската кампања насочена кон добивање...
Компании и пазар

Хрватска ќе преговора со Меркел за инвестиција на „Фолксваген“

Влатко Зорба
Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на Фолксваген во Хрватска, објави министерот за економија Дарко Хорват,...
Компании и пазар

VW ќе го трансформира овој е-ѕвер од концепт во масовно производство за само 2 години

Влатко Зорба
Volkswagen ги објави првите слики од новиот и седмиот по ред концептуален развој од електричното семејство ID, што ќе биде откриено на меѓународниот саем во...
Анализи

Дилемата на Фолксваген: Бизнис или морал?

Влатко Зорба
Фолксваген се надева дека конфликтот во северна Сирија брзо ќе заврши со цел да се нормализира бизнисот, напиша ФАЦ во коментар за можната инвестиција од...