Стандард

Фолксваген

КОМПАНИИ

Volkswagen лансира автономно електрично комбе до 2025 година

Влатко Зорба
Volkswagen објави дека ќе го лансира електронското комбе ID.Buzz со четврто ниво на автономија до 2025 година, откако конвенционалната верзија на возилото ќе дебитира во...
КОМПАНИИ

Шефот на VW: Не се плашам од Apple

Влатко Зорба
Извршниот директор на Volkswagen, Херберт Дис не се плаши од Apple, иако технолошката компанија има амбициозни планови во производството на електрични автомобили. „Автомобилската индустрија не...
КОМПАНИИ

VW и Microsoft ја прошируваат соработката на софтверот за автономни возила

Влатко Зорба
Volkswagen AG и Microsoft Corp. ја прошируваат нивната соработка, која вклучува облачна технологија на софтверскиот гигант во САД, за да го забрзаат процесот на развој...
КОМПАНИИ

Фолксваген размислува за развој на летачки превозни средства

Влатко Зорба
Фолксваген е последниот во низата производители на автомобили кои сè повеќе гледаат кон небото и ја истражуваат можноста за развој на лично летечко превозно средство....
КОМПАНИИ

БМВ, Мерцедес и Фолксваген скоро недопрени во кризата

Влатко Зорба
Иако расположението во автомобилската индустрија во средината на минатата година се чинеше прилично катастрофално, по крајот на 2020 година резултатите на германските предводници не се...
КОМПАНИИ

Volkswagen отвори фабрика за рециклирање на батерии на автомобили

Влатко Зорба
Поделбата Group Components на Volkswagen во петок ја отвори својата прва фабрика, која ќе се занимава исклучиво со рециклирање на автомобилски батерии. Фабриката се наоѓа...
КОМПАНИИ

Шефот на Volkswagen отвори Твитер и упати „закани“ кон Маск

Влатко Зорба
Првиот човек на Volkswagen, Херберт Дис, се приклучи на Twitter вчера, и во првиот твит што го објави, се обрати на својот ривал Елон Маск....
КОМПАНИИ

Огромен пад на продажбата на Volkswagen во годината на пандемија

Влатко Зорба
Германскиот производител на автомобили Volkswagen (VW) соопшти дека светската продажба паднала за 15,2 проценти минатата година, како резултат на пандемијата КОВИД-19, но значително се опоравила...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!