Стандард
КОМПАНИИ

Најголемиот конкурент на Tesla во следните години доаѓа од Европа

Заборавете на NIO, XPeng и другите компании за електрични возила, бидејќи во текот на следните четири години Volkswagen ќе биде компанија што се натпреварува со Tesla за најголемата продажба на електрични автомобили на глобално ниво, според експертите на UBS цитирани од MarketWatch.

Банката неодамна објави прогнози за тоа колку брзо ќе бидат усвоени електричните возила, а сега очекува електричните возила да пополнат 100% од пазарот до 2040 година. Ова ја прави битката за водечки производител на електрични возила во вредност од стотици милијарди долари.

Според аналитичарите на UBS, во следните неколку години Tesla и Volkswagen ќе бидат лидери во продажбата на електрични автомобили. Аналитичарите очекуваат германскиот производител да се натпреварува со компанијата на Елон Маск во однос на продажбата на автомобили веќе следната година, кога испораките на двете компании може да достигнат околу 1,2 милиони автомобили.

Германскиот гигант Volkswagen поседува брендови како Audi, Porsche, Bentley, Bugatti и Lamborghini. Минатата година компанијата се натпреваруваше со Tesla за лидерската позиција на пазарот на електрични автомобили во Европа – втор по големина пазар во светот по Кина. Volkswagen контролира помеѓу 20 и 25% од пазарот во овој клучен регион.

Германската група исто така постави модел и за другите традиционални производители кои сакаат да влезат на пазарот на електрични автомобили, при што UBS посочува дека историјата на Фолксваген е најуспешна во однос на преминот кон глобалната автомобилска сцена.

UBS предвидува дека до 2025 година, трошоците за производство за создавање на електричен автомобил и конвенционален автомобил ќе се изедначат, во споредба со разликата во цената од 5.000 долари во 2020 година за поскапите електрични автомобили.

Аналитичарите во банката ја зголемија цената за акциите на VW на почетокот на март од 200 на 300 долари за акција. Клучниот индикатор според кој Volkswagen е пред Tesla, според аналитичарите на UBS, е можноста за големо производство.

„Ќе користиме аналогија од технолошкиот сектор и ќе ја наречеме Tesla Apple во однос на идната мобилност поради неговиот восхитувачки хардвер комбиниран со врвен софтвер“, напиша Патрик Хамел од UBS.

„VW е добро позициониран како Samsung, глобален бренд на кој му се верува заради висококвалитетниот софтвер произведен од големи размери“, додаде тој.

Tesla се уште е пред Volkswagen во неколку критични технолошки области, според UBS. Најважното долгорочно водство е во софтверот, но Tesla го победува и Volkswagen со својот интегриран електричен погон, немилосрдното инженерство, дигитализацијата и автономните карактеристики на возење, велат банкарските аналитичари

Поврзани вести

Apple повторно на врвот на светот: Вреди повеќе од моќниот Amazon, но не благодарение на iPhone

Влатко Зорба

НОВ РЕКОРД НА „ТЕСЛА“: Остварен профит од 438 милиони долари во првиот квартал

Влатко Зорба

„Глобал Портс“ размислува да го продаде својот удел во „Port of Adria“

Влатко Зорба