СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Deutsche Bank: VW ќе ја престигне Tesla следната година

Инвеститорите треба да обрнат поголемо внимание на стратегијата на Volkswagen за електрификација на своите автомобили. Благодарение на тоа, компанијата може да ја престигне Tesla во продажба следната година, велат од Deutsche Bank, цитирана од Bloomberg.

Доколку пазарите се однесуваат исто со бизнисот со електрични автомобили на Volkswagen, како и кон Tesla и Nio, само тој ќе чинеше околу 195 милијарди евра – повеќе отколку што цената компанија ја проценуваат денес. Како резултат, аналитичарите на банката ја зголемија прогнозата за цената на акциите на VW за 46% до 270 евра за акција.

Акциите на германскиот производител вчера пораснаа до 14%, а минатата недела пораснаа за 22%. Така, VW ја презеде круната од најскапата германска јавна компанија SAP. Производителот се искачи на број еден за прв пат од 2015 година, кога експлодира Dieselgate. Според Deutsche Bank, Volkswagen има огромна шанса да ја престигне Tesla во продажба благодарение на компактниот теренец ID.4, кој се продава ширум светот.

Во меѓувреме Seat, кој е во сопственост на концернот, соопшти дека планира да лансира градски електричен автомобил во 2025 година. Неговата цена ќе биде помеѓу 20.000 и 25.000 евра. VW планира да ја трансформира фабриката на шпанската марка близу Барселона во центар за електрични автомобили, кој ќе произведува над 500.000 автомобили годишно – колку што се испораките на Tesla за 2020 година.

Поврзани вести

Акциите на Фејсбук забележаа рекорден скок

Влатко Зорба

Германија го сопира приливот на работници од Балканот

msp-admin

Поранешни работници на Твитер обвинети за шпионирање на Саудиска Арабија

msp-admin