Стандард

Заев

ЕКОНОМИЈА

Новата заедничка инвестиција на ЛЕАР и Нормак e нов стимул за националната економија

„Се реализира уште една значајна инвестиција за нашата земја. Денес се поставува камен темелникот на новата заедничка инвестиција на американската компанијата ЛЕАР и Нормак Инвестмент...
ЕКОНОМИЈА

Заев по повод 1 Мај: Обезбедивме поддршка за да се зачуваат илјадници работни места (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев со видео обраќање го честиташе Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. „1 Мај, празникот на...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Наплатата на ДДВ е повисока за 54% во однос на април 2020 година

Влатко Зорба
„Имаме позитивни сигнали дека економијата заздравува, а за тоа се потврда позитивните тековни економски движења и тоа: високиот раст на извозот, растот на трговијата, зголемениот...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Инвестицијата на „Гересхајмер” е многу важна од областа на здравството и фармацијата

Влатко Зорба
„Инвестицијата на „Гересхајмер” е многу важна од областа на здравството и фармацијата и како држава нé става на мапата на производители на медицински амбалажи кои...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Во последните 8 месеци потпишавме 48 договори за државна финансиска поддршка за нови инвестиции

Влатко Зорба
„Проширувањето на капацитетите на постоечката фабрика „Кемет Електроникс” во вредност од 10 милиони евра, од кои еден дел ќе бидат вложени во Центар за истражување...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Фотоволтаичната централа во Теново завршена пред рок, со засилено темпо ги зголемуваме инвестициите во обновливи извори

Влатко Зорба
„Фотонапонската електро централа во Теново е со јачина од 1,2 мегавати и претставува уникатен пример на успешно спроведен проект по пат на премиуми кои ја...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Владата преку поддршка на иновативни решенија вложува во развојна економија (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска се обрати на панел-дискусијата на тема: „Со инвестиции во иновации до одржлив економски раст” во...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Финансиска поддршка од 9,9 милиони евра за 6.000 угостители со 17.000 вработени

Влатко Зорба
Во шестиот пакет економски мерки, предвидени се 9,9 милиони евра за финансиска поддршка на околу 6.000 угостители кои вработуваат 17.000 граѓани, посочува премиерот Зоран Заев...
ЕКОНОМИЈА

Буџетските приходи повисоки во однос на преткризниот период

Влатко Зорба
Регистрирани се позитивни движена во економијата во првото тримесечје од годинава, кои најлесно и најбрзо може да се детектираат преку приходната страна на буџетот. Буџетските...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Вкупниот приход од царини, ДДВ, акцизи и други надоместоци е повисок за 4,8% во однос на планираното

Влатко Зорба
Во 2020 година вкупниот приход од царини, ДДВ, акцизи и други надоместоци е повисок за 4,8% во однос на планираното, рече премиерот, Зоран Заев во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!