Таг : Инвестиции

МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Заев: Направивме многу повеќе отколку ВМРО-ДПМНЕ за 11 години, ние сме единствена опција

Александар Тодески
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска беше во посета на Валандово каде меѓудругото присуствуваше на отворање на нови партиски простории кадешто подели 150 членски книшки...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: 2 милијарди евра инвестиции во инфраструктурата по 12 април

Влатко Зорба
„Економски раст, зголемување на инвестициите и отворање на нови работни места е можно само со инфраструктурни проекти и модерна мрежa на патишта и железничка пруга...
ЕУ

Макрон: ЕУ не инвестира доволно во својата иднина

Влатко Зорба
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека Европската унија треба да се разбуди бидејќи станува континент кој што не верува во својата иднина. „Ние не...
Компании и пазар

Арсовска: Губиме големи странски инвестиции, неопходна е посветеност на структурните реформи

Влатко Зорба
Во наредните две години сериозни инвеститори ќе вложуваат во регионот на Западен Балкан, но за да не ја избегнуваат Македонија потребно е итно спроведување на...
Политика

СДСМ: За кои инвестиции зборува Мицкоски кога работи против ЕУ и НАТО?

Александар Тодески
За какви странски инвестиции зборува Мицкоски кога сака земјава да ја врати назад во изолација, кога работи против Договорот од Преспа, НАТО и ЕУ, прашува...
ЕКОНОМИЈА

ФИТР: Вкупно 2.2. милиони евра за триесет и три компании

Александар Тодески
Триесет и три компании кои аплицираа по скратена постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на ФИТР ќе добијат 2.2 милиони евра,...
Компании и пазар

Компаниите да носат одлуки веднаш, да не чекаат поради изборите, порача претседателот на Советот на странски инвеститори

Влатко Зорба
Директорите на компаниите да не ги одложуваат одлуките поради изборите, туку да ги носат веднаш и сега, порача претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: Инвестициите во земјоделството и руралниот развој се на неприкосновено прво место

Влатко Зорба
За огромна пофалба е одличната реализација на капиталните инвестиции преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. Реализирани се 99,7% од капиталните мерки...
МАКЕДОНИЈА

Заев: „Дура Аутомотив Системс“ ќе отвори две фабрики во ТИРЗ Скопје 2

Александар Тодески
Водечката светска компанија во автомобилскиот  сектор, американската „Дура Аутомотив Системс“ ќе реализира нови инвестиции во земјава со отворање две фабрики во ТИРЗ Скопје 2, соопшти...
Политика

Инвестициите во човечкиот капитал се клучни, тие ја движат економијата и промените, смета минисерката за финансии

Влатко Зорба
Од понеделник почнува расправата по дополнетиот буџет за 2020 година што беше усвоен вчера на владина седница, а во кој се вградени 12-те амандмани прифатени...