Таг : Иран

СВЕТ

Коронавирусот се прошири речиси во сите ирански провинции

Stefanija Kuzmanovska
Новиот коронавирус  се прошири речиси во сите ирански провинции, но државата ќе се избори со минимум мртви, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. На официјалната веб-страница...
Вести СВЕТ

Во борбата против коронавирусот: Иран привремено ослободи повеќе од 54.000 затвореници

Иран привремено ослободи повеќе од 54.000 затвореници во обид да се бори против ширењето на новиот коронавирус во преполните затвори, јави Би-Би-Си. Портпаролот на судството,...
СВЕТ

Помпео: САД се понудија да му помогнат на Иран со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
САД во моментов не е вклучена во непријателства кон Иран и на Техеран му понуди техничка помош во справувањето со епидемијата од новиот коронавирус, изјави...
Вести СВЕТ

Во Иран уште две лица починаа од новиот коронавирус, бројот на жртвите се искачи на 14

Во Иран уште две лица починаа од новиот коронавирус, со што бројот на жртвите се искачи на 14. Тоа е најголем број на жртви надвор...
СВЕТ

Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок, изјави Рохани

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја под притисок никогаш нема да преговара со САД. – Иран никогаш нема да преговара под...
Вести СВЕТ

Две лица кои работат за една хуманитарна организација се осудени на затворски казни во Иран за шпионажа за ЦИА

Две лица кои работат за една хуманитарна организација се осудени на затворски казни во Иран за шпионажа за американската Централна разузнавачка агенција, објави денеска портпаролот...
Вести

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Влатко Зорба
Иранската организација за атомска енергија (АЕОИ) објави дека е подготвена за збогатување ураниум на кој и да еј процент, предизвикувајќи загриженост за нуклеарната програма на...