Стандард

АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Зошто богатите држави ќе имаат корист од помошта на ММФ за сиромашните вредна 650 милијарди долари?

Влатко Зорба
Американскиот бизнис портал „Блумберг“ смета дека богатите земји ќе имаат корист од помошта, која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе им ја даде на сиромашните и...
АНАЛИЗИ

Што очекуваат инвеститорите од пролетта 2021 година?

Влатко Зорба
Мапирање на програмите за економски стимулации на земјите ширум светот, кампањи за вакцинација против Ковид-19 и инвеститори кои ги преуредуваат своите улоги во согласност со...
АНАЛИЗИ

Бизнис зделка на векот вредна 400 милијарди долари

Влатко Зорба
Во саботата министрите за надворешни работи Џавад Зариф и Ванг Ји на специјална церемонија потпишаа 25-годишен договор вреден 400 милијарди долари. Со ова е официјализирана...
АНАЛИЗИ

Полупроводници – другата битка за европскиот суверенитет

Влатко Зорба
Што имаат заедничко борбен авион, паметен телефон, електричен скутер и центар за податоци? Недостаток на електронски компоненти. Тоа всушност ја покажува силната зависност на европската...
АНАЛИЗИ

Кина ги зголемува цените на своите производи за целиот свет

Влатко Зорба
Зголемувањето на цените на суровините и продолжувањето на ограничувањата во синџирот на снабдување, турка многу кинески извозници да ги зголемат цените на стоките што ги...
АНАЛИЗИ

Неуспехот на вакцинацијата во Европа навестува мрачно и тешко лето

Влатко Зорба
Забрзаната имунизација на населението во САД по инаугурацијата на новиот шеф на државата дава надеж дека Американците ќе можат да се вратат на плажите и...
АНАЛИЗИ

Зошто криптовалутите и златото немаат „вистинска вредност“?

Влатко Зорба
Една од главните пречки за широко распространето прифаќање на биткоин е дека, иако просечен човек е релативно отворен кон идејата дека фиат парите не се...
АНАЛИЗИ

Како ИПО на Coinbase може да влијае на екосистемот на криптовалутите?

Влатко Зорба
Нема сомнение дека 2021 година ќе биде одлучувачка за целиот екосистем на криптовалутите. Биткоинот го турка пазарот кон нови рекорди на сите времиња, откако институционалните...
АНАЛИЗИ

„Богатите земји складираат вакцини, тоа е неприфатливо“

Влатко Зорба
Европа и САД прво ги игнорираа предупредувањата за многу заразна болест, а подоцна многу бавно воспоставија рестриктивни мерки. Мерките вклучуваа задолжително носење маски и слаба...
АНАЛИЗИ

Економски неразвиените земји и пред пандемијата беа во проблеми со долгови

Влатко Зорба
Според статистиката на надворешниот долг за 2019 година, објавена неодамна од Светска банка во својот извештај (International Debt Statistics 2021), скоро половина од сите земји...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!