Стандард

АНАЛИЗИ

АНАЛИЗИ

Пандемијата ги менува правилата на бизнисот – човекот во фокусот на трансформацијата

Влатко Зорба
Поради пандемијата на коронавирус, 61 процент од менаџерите во компаниите сега се концентрираат на деловна трансформација, што е двојно повеќе отколку во периодот пред пандемијата,...
АНАЛИЗИ

По експлозијата на Трамп – дали има потреба од нови правила на Интернет?

Влатко Зорба
Со години, @Realdonaldtrump управуваше со Интернет – барем во САД. Американскиот претседател го искористи својот профил на Твитер за отпуштање министри, малтретирање на газдите на...
АНАЛИЗИ

Нова рецесија и се заканува на Европа (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната најверојатно повторно ќе се намали на почетокот на оваа година, откако пандемијата го втурнува регионот во двојна рецесија. Аналитичари, вклучувајќи JPMorgan Chase...
АНАЛИЗИ

Како лекциите од 2008 година може да спречат финансиски колапс во Европа?

Влатко Зорба
Колку повеќе знаеме за минатото, толку подобро можеме да се подготвиме за иднината. Финансиската криза од 2008 година обезбедува важни лекции за политичарите кои планираат...
АНАЛИЗИ

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба
Една недела по почетокот на новата година, в навистина ја реализира својата иднина по „Брегзит“: договорот за финансиски услуги со Европската унија може да биде...
АНАЛИЗИ

Корпоративна Америка конечно се разведува од Трамп: Бизнисот сфати колку штети политиката

Влатко Зорба
Заведена од ветувањата за намалување на даноците и дерегулација, Корпоративна Америка ентузијастички го поддржа претседателот Доналд Трамп по победата во 2016 година. Но, таа врска...
АНАЛИЗИ

ДАЛИ КОРОНАТА ГО „УБИ“ ПЛАЌАЊЕТО СО ГОТОВИНА? Предности и недостатоци на безготовинското плаќање

Влатко Зорба
Во Германија, сè повеќе луѓе користат безготовински начини на плаќање. Пандемијата само го забрза тој тренд. Експертите предупредуваат на можни ризици – особено кога станува...
АНАЛИЗИ

Биогорива наспроти водород: Каде се движи иднината на транспортот?

Влатко Зорба
Оптимистичкото расположение за продажба на електрични автомобили и инфраструктура за полнење е во спротивност со недостатокот на напредок во наоѓањето алтернативни горива за авијацијата, пловењето...
АНАЛИЗИ

Тајната на успехот: Зошто имаше огромен скок во вредноста на Bitcoin?

Влатко Зорба
Bitcoin (BTC) продолжува вртоглаво да расте. За време на пишувањето, неговата цена беше околу 40.500 американски долари – зголемување од околу 78 проценти во последниот...
АНАЛИЗИ

Ѕвездата претприемач Џек Ма и звучниот шамар од Пекинг

Влатко Зорба
Милијардерот Џек Ма е ретка фигура во Кина: харизматичен претприемач кој може слободно да го каже своето мислење. Овој слободен став го направи познат ко-основачот...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!