СТАНДАРД life

Земји

Секс и врски

„Љубовта е во воздухот“: Топ листа на земји со најдобар интимен живот

Urednik
На Твитер профилот „World of Statistics“ неодамна беше објавена интересна листа поврзана со задоволството од интимниот живот ширум светот. Иако многумина очекуваа Франција да заземе...
ЕКОНОМИЈА

Постигнат историски договор меѓу најбогатите земји во светот

Влатко Зорба
Најголемите светски економски сили собрани во Г-7 поддржаа „историски“ план според кој мултинационалните компании ќе се оданочуваат, а затајувањето данок би било значително ограничено, пренесува...
КОМПАНИИ

Богатите земји држат 90 проценти од вакцините

Влатко Зорба
Жителите на богатите и земјите со среден приход „грабнаа“ за себе околу 90 проценти од досега испорачаните речиси 400 милиони дози вакцини против Ковид-19, пишува...
КОМПАНИИ

Повеќето ултрабогати луѓе живеат во овие 20 земји во светот

Влатко Зорба
За оние кои имаат многу пари и знаат да заработат секогаш, дури и сегашната криза не можеше да стори ништо. Иако Ковид-19 „замрзна“ разни бизниси...
АНАЛИЗИ

Економски неразвиените земји и пред пандемијата беа во проблеми со долгови

Влатко Зорба
Според статистиката на надворешниот долг за 2019 година, објавена неодамна од Светска банка во својот извештај (International Debt Statistics 2021), скоро половина од сите земји...
БИЗЛАЈФ

ЖИВОТОТ ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ Е ТОЛКУ ЕВТИН, што некаде не е потребно ни да работите

Влатко Зорба
Короната им донесе големи промени на многумина, и тие честопати одлучуваат да го продолжат својот живот на ново место кога сè ќе заврши. Во врска...
КОМПАНИИ

Кои се десетте најдобри земји за работници?

msp-admin
Швајцарија е прогласена за најдобро место на светот за привлекување и грижа за квалификувани работници четврта година по ред. Централноеропската држава зад себе ги остави...
ЕКОНОМИЈА

Земји задолжени до „гуша“

Stefanija Kuzmanovska
Јавниот долг по дефиниција e најголемото должничко портфолио во државата и претставува збир на финансиски обврски создадени со задолжување на централната влада, општините и долгот...
ЕКОНОМИЈА

Гутереш повика за простување на долговите на земјите во развој

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, повика денес да се понуди прошка на долгот на земјите во развој, поради пандемијата од коронавирусот и побара од...