Таг : Свет

Забава

Хитови кои изведувачите ги мразат, а светот ги обожава

Stefanija Kuzmanovska
Фактот што ѕвездите снимиле некои песни, не значи дека истите ги сакаат и покрај тоа што станале големи хитови. Причините за ова се различни. Почнувајќи...
Вести

Повеќе од 24 милиони луѓе се излечиле од корона ширум светот

Влатко Зорба
Повеќе од 24 милиони луѓе се опоравиле од коронавирус во светот, покажуваат податоците на страницата Worldometers. Најмногу заразени и мртви има во САД. Според веб-страницата,...
СВЕТ

Бројката на заразени со коронавирус во светот надмина 32 милиони

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја...
СВЕТ

Светот реагира на инаугурацијата на Лукашенко: „Лажна инаугурација“

Stefanija Kuzmanovska
Германија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија, дури и по неговата инаугурација денес, вели портпаролот на владата во Берлин, Штефан Зајберт. Тој...
Технологија

Кои се најпаметните градови во светот?

Stefanija Kuzmanovska
Градовите ширум светот сѐ повеќе се натпреваруваат во тоа кој повеќе ќе ја прифати и ползува современата технологија, според швајцарската анализа објавена во време на...
СВЕТ

Во светот расте бројот на заразени и починати од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на американски жртви од коронавирус надмина 200.000 во вторникот – бројка која беше незамислива пред осум месеци, кога болеста стигна до најбогатата земја во...
СВЕТ

Пандемијата ги зголеми ризиците по мирот во светот, вели генералниот секретар на ОН

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш предупреди дека пандемијата со Ковид-19 ги зголеми ризиците по мирот во светот. – Тоа претставува голема закана од...
СВЕТ

Над 28 милиони луѓе ширум светот заразени со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на лица заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони. Коронавирусот е потврден кај 28.029.608 лица, покажуваат податоците на порталот Worldometers. Вкупно 908.050 лица...