Таг : Свет

СВЕТ

Регистрирани рекордни 228.102 новозаразени ширум светот

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека се регистрирани рекордни 228.102 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа низ целиот свет. Најголем...
СВЕТ

Повеќе од пола милион смртни случаи ширум светот од корона, еве каде е најлошо

Stefanija Kuzmanovska
Во светот, од коронавирусот починале 544.311 лица, додека бројот на заразени надмина 12 милиони, го пренесе денеска новиот биланс собран до 11:00 часот (GMT) Агенцијата...
СВЕТ

Над 172.000 новозаразени од Ковид-19 ширум светот

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 172.000 луѓе се разболеле од коронавирусот ширум светот, така што вкупниот број на заразени со Ковид-19 надмина 11,5 милиони, објави Светската здравствена организација....
СВЕТ

СЗО: Светот е среќен што има толку кандидати за изработка на вакцина

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација сооопшти дека светот е среќен што има многу експериментални вакцини за Ковид-19, што се потврдува со фактот дека во моментов се спроведуваат...
Вести

Шест месеци коронавирус: Пандемијата се забрзува, уште 8 милиони луѓе се разболеа за осум дена

Влатко Зорба
На 31 декември минатата година кинеските медиуми за прв пат ја објавија веста за појава на вирусна пневмонија во градот Вухан. Шест месеци подоцна, вирусот...
СВЕТ

Меркел: Светот по пандемијата ќе биде различен

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ЕУ се соочува со невидени економски предизвици поради пандемијата од коронавирусот. „Живееме во сериозни времиња. Претходните услови беа релативно...
СВЕТ

СЗО очекува дека бројот на заразени во светот ќе достигне 10 милиони следната недела

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација (СЗО) очекува светот да достигне цифра од 10 милиони заболени со коронавирус следната недела. Повеќе од 9,1 милиони заразени лица со КОВИД-19...
СВЕТ

Светот: Заразени 9,4 милиони, повеќе од пет милиони излечени

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од пет милиони луѓе се излечиле од коронавирусот ширум светот, според сајтот Worldometers. Според веб-страницата, вкупно 9.438.358 лица биле заразени со коронавирусот во светот,...
СВЕТ

Над 468 илјади смртни случаи од коронавирус во светот, скоро 9 милиони заразени

Stefanija Kuzmanovska
Најмалку 468.518 луѓе починале во светот од коронавирусот досега, заразени се повеќе од 8.979.750, додека најмалку 4.500.700 луѓе се опоравиле од оваа болест, според најновите...
СВЕТ

СЗО: Светот е во нова и опасна фаза на пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Пандемијата на коронавирус се забрзува, при што во четвртокот се пријавени 150.000 нови случаи, најголем број за еден ден досега, а скоро половина од овие...