СТАНДАРД life

Долар

КОМПАНИИ

Доларот зајакнува трета недела по ред во однос на кошницата со валути

Влатко Зорба
На светските пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути порасна минатата недела, трет пат по ред, откако инвеститорите проценуваат дека американската економија...
КОМПАНИИ

Уделот на доларот во глобалните девизни резерви на најниско ниво во последните 25 години

Влатко Зорба
Уделот на американскиот долар во глобалните девизни резерви падна на најниско ниво во последните 25 години во последниот квартал на 2020 година, според Меѓународниот монетарен...
КОМПАНИИ

Лавров го повика Пекинг да го напушти доларот во меѓусебната трговија

Влатко Зорба
Ние мора да се откажеме од употребата на меѓународни платни системи контролирани од Западот, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, кој е...
АНАЛИЗИ

Силен долар веќе не одговара на американските интереси

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави треба да ја преиспитаат монетарната стратегија. Нашите лидери не сакаат да сфатат дека политиката за силен долар веќе не е во согласност...
КОМПАНИИ

Доларот зајакна во однос на кошницата со валути по пад од две недели

Влатко Зорба
На светските берзи, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути порасна минатата недела, по две недели пад, благодарение на зголемувањето на приносот на...
КОМПАНИИ

Русија ја намалува зависноста од доларот на минимум

Влатко Зорба
Русија мора да преземе итни мерки за намалување на употребата на доларот на минимум откако новата американска администрација на Џо Бајден сигнализира дека ќе воведе...
КОМПАНИИ

Податоците од пазарот на трудот во САД го притиснаа доларот

Влатко Зорба
Доларот ослабе на меѓународните пазари на валути во петокот, откако последните податоци покажаа мало зголемување на бројот на невработени во САД, што го сигнализира макотрпното...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот се држи близу 52.000 долари, но има еден голем проблем

Влатко Зорба
Доларот ослабе на меѓународните пазари на валути во четвртокот, откако охрабрувачките индикации од американската економија се измешаа со првите апели за претпазливост во пресрет на...