СТАНДАРД life

Берзи

КОМПАНИИ

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

Влатко Зорба
На европските берзи цените на акциите паднаа, па индексот STOXX 600 се лизна од рекордно ниво, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат дополнителни ризици пред...
КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood ќе овозможи повлекување и депозити на криптовалути

Влатко Зорба
Апликацијата за онлајн тргување со акции, Robinhood вели дека планира да дозволи повлекување и депозити на криптовалути, вклучувајќи Dogecoin. Со твит во средата, од апликацијата...
КОМПАНИИ

Амстердам го надмина Лондон по прометот на берзите

Влатко Зорба
Амстердам во јануари беше седиште на најдинамичното тргување со акции во Европа, соборувајќи го Лондон од врвот, кој ги почуствува последиците од Брегзит, покажуваат податоците...
КОМПАНИИ

ЛЕГЕНДАРЕН ИНВЕСТИТОР ПРЕДУПРЕДУВА: Берзите пред еден од НАЈГОЛЕМИТЕ ПАДОВИ во историјата

Влатко Зорба
Познатата инвестициска банка Голдман Сакс го отфрла тврдењето дека берзите се многу преценети. Со оглед на приносот на обврзниците и цената на парите, индексите сè...
КРИПТОВАЛУТИ

Coinbase надмина 9 милијарди долари дневен обрт

Влатко Зорба
Побарувачката за Bitcoin се зголемува, што се покажа со растечката нестабилност. Coinbase, најголемата берза на криптовалути во САД, регистрираше дневен обем од 9 милијарди долари...
КОМПАНИИ

Акциите пораснаа откако демократите ја презедоа контролата над Сенатот

Влатко Зорба
Aмериканските државни облигации опаѓаат, а берзите бележат раст по очекувањата, дека високата потрошувачка и долгови на администрацијата на Демократската партија ќе го зголемат економскиот раст...
КОМПАНИИ

Вакво нешто немам видено 89 години: Бафет објаснува што се случува со светските берзи (ВИДЕО)

msp-admin
Еден од најпознатите светски инвеститори и шеф на конгломератот „Беркшир Хатавеј“, Ворен Бафет, во интервју за „MarketWatch“ рече дека „тој не видел вакви трендови на...