Таг : Евро

СВЕТ

Макрон: Договорот за планот за закрепнување е најважниот момент од воведувањето на еврото

Stefanija Kuzmanovska
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот за планот за закрепнување на ЕУ и повеќегодишниот буџет е „најважниот момент од воведувањето на еврото“. Договорот...
Компании и пазар

Која банкнота е најпопуларна меѓу фалсификаторите?

Влатко Зорба
Од 2002 година, кога беше воведенo еврото, откриени се 19 милиони фалсификувани банкноти на оваа валута со номинална вредност од 1,2 милијарди евра. Само минатата...
Некатегоризирано Регион

Бугарија го одложува воведувањето на еврото

Влатко Зорба
Гувернерот на бугарската Централна банка, Димитар Радев, рече дека неговата земја ќе го одложи процесот на пристапување во еврозоната до следната година. Tој потенцира дека...
Регион СВЕТ

Пленковиќ: Стратешка цел на Хрватска е до крајот на мандатот на следната влада земјата да го воведе еврото

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека стратешка цел е до крајот на мандатот на следната влада земјата да ги исполни критериумите и да го усвои...