Таг : препорачуваме

АНАЛИЗИ ЕУ

Најголемите популисти во Европа се обединуваат против Брисел

Влатко Зорба
Полска и Унгарија се еден вид трн во око на Европската унија, иако тоа им овозможува да користат разни диктаторски трикови, и токму сега кога...
ЕКОНОМИЈА

Бизнис конфедерација на Македонија: Четвртиот пакет мерки се амортизер на негативните ефекти од кризата

Влатко Зорба
31 мерка колку што содржи четвртиот пакет мерки се насочени и кон граѓаните и кон стопанствениците. Тие се сеопфатен амортизер на состојбите и одржлив механизам...
СВЕТ

Мислел дека короната е глупост, а сега се бори за живот: Седев и чекав да умрам (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Британски турист кој сметал дека коронавирусот е обична глупост, го променил мислењето откако се разболел, пренесе „Србија данас“. Во видео порака, која ја објавил на...
Компании и пазар

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во Гугл извршен директор да биде Индиец…

Влатко Зорба
Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе...
АНАЛИЗИ ЕУ

Туризмот во ЕУ се прилагодува на новите реалности

Влатко Зорба
По навистина тешката година за туризмот, кога половина од планетата беше блокирана од ограничувања за патување, кои продолжија и по „отворањето“, ќе може ли пандемијата...
Компании и пазар

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

Влатко Зорба
Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој...
Политика

Заев: Наместо причините за поразот да ги бара во СДСМ, Мицкоски треба да се погледне во огледало

Влатко Зорба
Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е заедничко за...
Вести

Европските лидери бараат единство и нов модел на соработка во ОН

Влатко Зорба
Пред Генералното собрание на Обединетите нации, европските лидери го критикуваа колективниот неуспех да се спречи пандемијата на коронавирус. Тие оценија дека е време за различни...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: 141 новозаразени од Ковид-19 од 1.559 тестирања,едно лице почина

Влатко Зорба
Во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 случај со Ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3,...
МАКЕДОНИЈА

Блокиран автопатот Тетово – Скопје заради поскапувањето на струјата (ВИДЕО)

Берта Китинска
Aвтопатот Тетово-Скопје вечерва беше ненајавено блокиран 30-тина минути поради протест. Протестот беше организиран од дваесетина автомобили со луѓе од дел од иницијативата „Доста е”  коивеќе...