Стандард

препорачуваме

КОМПАНИИ

Како казната од 2,8 милијарди долари донесе раст на „Alibaba“ за 40 милијарди?

Влатко Зорба
Дали е можно да ја казните вашата компанија со рекордни 2,8 милијарди долари и тоа е добра вест? Дури и да станете уште побогати? Очигледно...
БИЗЛАЈФ

Пандемијата ја „збриша“ средната класа: Долгови и заеми повлекоа 150 милиони луѓе на дното

Влатко Зорба
Еден од економски најзначајните трендови во последните неколку децении е појавата на глобална средна класа. Очекувањата дека оваа група потрошувачи ќе продолжат да растат, бидејќи...
КОМПАНИИ

Римац го претстави кампусот: Ќе има градинка, музеј, ливада со животни … (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Производителот на електрични автомобили „Римац Автомобили“, го претстави проектот на своето ново технолошки напредно седиште, кое вклучува тест патека, сместувачки капацитети и музеј. Според соопштението,...
КОМПАНИИ

Амазон го „ПОБЕДИ“ работничкото движење: Вработените гласаа ПРОТИВ синдикатите

Влатко Зорба
Вработените во магацинот во Алабама гласаа против формирање на првиот синдикат на работници на „Амазон“ во САД. Американскиот синдикат RWDSU најавува жалба затоа што „Амазон“,...
ЕКОНОМИЈА

Давитковски: До крај на годината за неколкупати ќе се зголеми бројот на нови вработувања во администрацијата

Влатко Зорба
Според професорот Борче Давитковски, приближувањето на локалните избори се главна причина поради која допрва не очекуваат масовни огласи за вработување во јавната администрација. „Моја проценка...
КОМПАНИИ

Најбогатите земји во светот ќе нанесат силен удар на големите компании

Влатко Зорба
Министрите за финансии на земјите од Г20, односно дваесетте најсилни економии во светот, разговараат за воведување на меѓународна минимална стапка на данок на добивка, а...
ЕКОНОМИЈА

Угостителските објекти ќе бидат опфатени со нови мерки

Влатко Зорба
Економските оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки. Во моментов се разгледуват неколку модели кои ќе се базираат...
ЕКОНОМИЈА

Синдикат за текстил и кожарство: Народните пратеници испаднаа ненародни луѓе, не знам со каков образ ќе бараат поддршка на следните избори

Влатко Зорба
Народните пратеници да престанат да си играат со судбината на работниците, апелираат од Синдикатот за текстил и кожарство при ССМ. Ако петиот пакет мерки не...
ЕКОНОМИЈА

Малите стопанственици обвинуваат дека обврската за регистрација чини пари, Централен регистар демантира

Влатко Зорба
Зад обврската да се регистрираат како Вистински сопственици во Централниот регистар стојат скриени трошоци, обвинуваат малите стопанственици кои се јавија во редакцијата на „Стандард“. Иако...
АНАЛИЗИ

Зошто богатите држави ќе имаат корист од помошта на ММФ за сиромашните вредна 650 милијарди долари?

Влатко Зорба
Американскиот бизнис портал „Блумберг“ смета дека богатите земји ќе имаат корист од помошта, која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе им ја даде на сиромашните и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!