СТАНДАРД life

препорачуваме

Здравје

Нутриционист посочува пет причини зошто треба често да јадеме боровинки

Radmila Tasevska
Боровинките се мали и вкусни бобинки богати со хранливи материи. Тие се сметаат за суперхрана, една од најздравите намирници што треба редовно да ги консумираме....
Здравје

Колку повеќе нанесувате балсам за усни, толку се посуви? Дерматолог објасни зошто

Radmila Tasevska
Во текот на зимата, многумина се потпираат на балсами за усни за да спречат суви и испукани усни, но експертите предупредуваат дека тоа може да...
Здравје

Кардиолог открива суптилен знак за срцев удар кој не треба да го игнорираме

Radmila Tasevska
Здравјето на нашето срце треба да ни биде приоритет. Повеќето од нас се трудат да водат здрав начин на живот, но секогаш има простор за...
Здравје

Шест видови на зеленчук се богати со протеини кои можат да помогнат во градењето мускули

Radmila Tasevska
Редовната потрошувачка на одредени зеленчуци во исхраната може да помогне во градењето мускули. Иако зеленчукот нема протеини како, на пример, месото, ако внимавате колку макронутриенти...
Здравје

Дали сакате газирана вода? Експертите открија како таа влијае на нашето здравје

Radmila Tasevska
Дали газираната вода е добра како и обичната вода? Според Роналд Моган, професор на Универзитетот Св. Ендрјус во Шкотска, одговорот е: „ниту блиску“. „Газираната вода...
Здравје

Лекарите тврдат дека никогаш не ја јадат оваа храна поради холестеролот

Radmila Tasevska
Високиот холестерол е чест проблем. Оваа восочна супстанца, која циркулира во крвта, не е нужно опасна бидејќи ни помага да изградиме клетки и да произведуваме...
Здравје

Имате висок крвен притисок? Направете ги овие работи наутро и намалете го

Radmila Tasevska
За повеќето луѓе, хипертензијата или високиот крвен притисок не доаѓаат со јасно видливи симптоми, така што единствениот начин да знаете дали го имате овој проблем...
Здравје

Нутриционистите ги советуваат жените да ги земаат овие четири додатоци во исхраната

Radmila Tasevska
Со толку многу достапни опции за додатоци во исхраната, може да биде тешко да се знае од каде да се започне и кои да се...
Фитнес

Зошто е важно да се вежба во старост?

Radmila Tasevska
Одржувањето на редовна физичка активност е важно во текот на животот. Има многу предности од вежбањето во староста, а како што објаснува тренерката и кинезиолог...