Стандард

Скопје

ЕКОНОМИЈА

Scalefocus отвара нови модерни канцеларии во строгиот центар на Скопје

Меѓународната ИТ компанија, Scalefocus која неодамна официјално го објави својот план за проширување со 300 нови инженери во Македонија, од пред неколку дена се “вдоми”...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Акику: АЕК е подготвена за отпочнување на постапката со која Скопје до 2023 година ќе биде покриен со 5Г сигнал

Во пандемската 2020 год. бројот на интернет претплатници пораснал за 26.800 споредено со 2019 год., а бројот на фиксни линии преку кои се обезбедува пристап...
ЕКОНОМИЈА

Скопскиот трет најпрометен аеродром во регионот, Приштина на врвот

Влатко Зорба
Аеродромот во Приштина е најпрометниот во поранешна Југославија во текот на првиот квартал од 2021 година, достигнувајќи пресвртница за прв пат во историјата. Исто така,...
ЕКОНОМИЈА

Короната ги крена цените на становите: Карпош и Аеродром најпосакувани општини за живеење

Влатко Зорба
Коронавирусот не го „зарази“ пазарот за недвижности, напротив покрај тоа што ја зголеми побарувачката за станбени простории, пандемијата ги крена и цените. Агенциите за недвижности...
ЕКОНОМИЈА

„Најголемиот трговски центар во регионот ќе донесе светски брендови и нови вработувања“

Влатко Зорба
„Ист Гејт Мол” ќе прерасне во модерен трговски центар од новата генерација кој ќе го претставува светот на едно место. Со својата големина од 160.000...
БИЗЛАЈФ

Љубовно сокаче – акција на мали локални бизниси во Скопје

Влатко Зорба
Времето во кое живееме го смени нашето секојдневие и ни наметна големи грижи за нашето и здравјето на нашите најблиски. Факт е дека оваа нова...
ЕКОНОМИЈА

Скопскиот аеродром го доби признанието „Гласот на клиентот“

Влатко Зорба
Меѓународниот Аеродром Скопје е добитник на признание од Меѓународниот совет на аеродроми наречено „Гласот на клиентот“, со кое им се оддава признание на аеродромите што...
ЕКОНОМИЈА

Скопје ќе добие „Бас Рапид Транзит“

Влатко Зорба
Скопје дефинитивно ќе има БРТ – „Бас Рапид Транзит“, сподели на својот фејсбук профил градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Популарно наречено „автобуско Mетро“ годинава почнува...
ЕКОНОМИЈА

„Emerging Europe“: Легализацијата на канабисот и амбицијата на Скопје да стане Амстердам на Балканот

Влатко Зорба
Хрватска и Северна Македонија, заедно со Чешка, Литванија и Полска, се едни од ретките земји во Европа каде е дозволена употреба на марихуана за медицински...