Таг : Скопје

МАКЕДОНИЈА

Скопје пред корона: На ќебапчиња во Скопска чаршија, на пиво и ракија во кафана (ВИДЕО)

Берта Китинска
На чај, ќебапчиња во Скопска чаршија, на пиво и ракија во кафана…. Сите најважни скопски работи снимени во 2 ипол минутно видео ќе ви ги...
МАКЕДОНИЈА

Како властите се грижат за скопските бездомници во време на пандемија од коронавирус?

Stefanija Kuzmanovska
Во време на пандемија на коронавирусот, надлежните во државава постојано ги повторуваат и апелираат да ги почитуваме мерките пропишани за стопирање на ширењето на заразата,...
МАКЕДОНИЈА

Мобилната болница до Инфективната клиника подготвена за прием на пациенти

Берта Китинска
Мобилната болница поставена во близина на Универзитетската Клиника за инфективни болести е подготвена да прими пациенти со коронавирус. Во неа, како што најави министерот за...
Хроника

Сам си пукнал во нога со пиштол за кој немал дозвола

Берта Китинска
Вчера во 17.30 часот во Клиничката болница Тетово бил донесен повреден Б.Ј.(26) од с.Буковиќ, скопско. Според пријавеното, тој се самоповредил во пределот на ногата со...
МАКЕДОНИЈА

Во Карпош, Центар и Кисела Вода се зголеми бројот на заболени од Ковид 19

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа починала една 65-годишна жена, а регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти...
МАКЕДОНИЈА

Видео: Скопјанката која се излечи од коронавирусот од дома пее за сите медицински лица и пациенти

Берта Китинска
Михаела Јаневска од Скопје е едена од 12-те пациенти во земјата кои го победија коронавирусот и се пуштени дома. Таа на својот Фејсбук профил сними...
МАКЕДОНИЈА

ДКЦ Карпош со онлајн Априлијада по повод Денот на шегата

Берта Китинска
По повод Денот на шегата Детскиот културен центар Карпош денеска на својата фејсбук-страница со пренос во живо ќе организира градска Априлијада. Априлијадата ќе започне во...
Хроника

Двајца скопјани казнети по 2.000 евра не ги почитувале мерките

Против две лица Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози заради сторени кривични дела – Непостапување според здравствените прописи за време...
Хроника

Малолетникот од Скопје кој беше пријавен за исчезнат, се вратил дома

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 10:50 часот во Полициската станица Карпош, 41-годишниот Ф.С. од Скопје пријавил дека неговиот син, 14-годишниот Е.А., кој...