Таг : Скопје

Скопје

Шилегов: Целосно завршена ул. 11 Октомври, од 20 часот во употреба

Влатко Зорба
Улицата 11 октомври е целосно завршена и вечерва ќе се пушти во употреба, соопшти градоначалникот Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. „Целосно завршена, и скоро...
Политика

ЕК: Скопје да го спроведе Договорот со Бугарија

Влатко Зорба
Портпаролот на Европската комисија (ЕК) ги повика властите во Република Северна Македонија да го спроведат Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, пренесе БГНЕС. „За...
Скопје

Шилегов: „Васил Ѓоргов“ ја затворивме, за експресно да ја сработиме

Влатко Зорба
Општина Центар заедно со Град Скопје започнаа со реконструкција на улицата Васил Ѓоргов во населбата Капиштец, на потегот од крстосницата со Рузвелтова до Водњанска. На...
Скопје

Јадран сквер ќе добие паметни клупи со бесплатен интернет

Берта Китинска
Сквер „Јадран“ се уредува со цел овој простор да биде во функција на пешаците и велосипедистите, а не да им служи на автомобилите. Ќе бидат...
Скопје

Избркани дивите продавачи на кокошки и петли на Бит Пазар (ФОТО)

Берта Китинска
Инспекторите на  Град Скопје утрово затекнаа голема група на продавачи на тротоарот пред поликлиниката на Битпазар. -Во акцијата утрово на Битпазар,пред поликлиниката затекнавме поголема група...
МАКЕДОНИЈА

Откако ќе добијат позитивен тест, скопјани ги кријат контактите

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19, од нив 120 се од Скопје. Скопјани позитивни на...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: Коронавирусот забрзано се шири во три скопски општини

Берта Китинска
Скопје се уште е на врвот на листата по бројот на активни преностиели на Ковид 19. Од почетокот на епидемијата во општина Чаир беше забележан...
Скопје

Град Скопје: Во тек е постапка за присилна наплата за данок на имот и фирмарина

Берта Китинска
Град Скопје ги потсетува сите граѓани дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот (Сл.весник на РМ број 61/2004….23/2016...