Таг : Скопје

МАКЕДОНИЈА

Вархеји: ЕУ мора да ги отвори пристапните преговори со Скопје и Тирана

Stefanija Kuzmanovska
За да го зачува својот кредибилитет Европската унија мора да ја забрза евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан и тој процес да биде многу подинамичен,...
МАКЕДОНИЈА

Утрово најстудено во Берово, а најтопло во Дојран

Stefanija Kuzmanovska
Утрово во земјава најстудено било во Берово и Крива Паланка каде се измерени -5 степени целзиусови, а најтопло било во Дојран со 4 степени. Во...
МАКЕДОНИЈА

Блокиран сообраќајот во центарот на Скопје (ФОТО)

Влатко Зорба
Револтирани граѓани кои по завршување на работното време им треба повеќе од еден час да поминат низ центарот на градот, свирежи од возила, сообраќаен хаос...
Политика

Вашингтон очекува ЕУ во март да отвори пристапни преговори со Скопје и Тирана, изјави Палмер

Stefanija Kuzmanovska
САД очекуваат Европската унија следниот месец да ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и сметаат дека европскиот пат на двете земји е...
МАКЕДОНИЈА

Европската комисија очекува Скопје и Тирана да добијат датум за почеток на преговорите

Берта Китинска
Европската комисија очекува Скопје и Тирана да добијат датум за почеток на преговорите за пристапување во Европската унија пред состанокот во Загреб во мај, посветен...
Хроника

Полицаец си го заборавил пиштолот во тоалет во скопско казино

Александар Тодески
Вчера во 15:30 часот во СВР Скопје, било пријавено дека во тоалетот на  казино во трговски центар во Скопје бил пронајден пиштол. Како што соопштуваат...
Хроника

Скопјанец качен на цистерна се запалил од струен удар и починал

Александар Тодески
Утрово во 8:40 часот во Секторот за внатрешни работи – Скопје било пријавено дека лице кое било качено на цистерна, која стоела на железничката станица Илинден...
МАКЕДОНИЈА

Градските инспектори на терен: Внимавајте каде паркирате овој викенд на Водно

Берта Китинска
Поради метежот од возила што минатиот викенд се создаде на Водно, градските инспектори за патен сообраќај викендов ќе вршат засилени контроли во однос на непрописното...
МАКЕДОНИЈА

„Еко клуб“ на Јанакиевски го пакувале опасниот медицински отпад ноќно време?

Александар Тодески
Третирањето на медицинскиот отпад на „Еко клуб“, фирмата на Сашо Јанакиевски кој е тесно поврзан со опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја отвори дилемата кој и зошто манипулира...