Таг : Москва

СВЕТ

ШОКАНТНА ПОРАКА ОД УКРАИНА: Треба да се фрли нуклеарна бомба на Москва и Будимпешта!

Stefanija Kuzmanovska
Пратеникот од партијата Европска солидарност на Петро Порошенко, Тарас Билан, апелираше до украинскиот претседател Владимир Зеленски да детонира нуклеарни бомби во Будимпешта, Москва и Санкт...
СВЕТ

Рестриктивни мерки во Москва сè додека не пристигне вакцината

Stefanija Kuzmanovska
Рестриктивните мерки, воведени за време на пандемијата од коронавирус, ќе останат во сила во Москва додека не се подготви вакцината, изјави градоначалникот на руската престолнина...
АНАЛИЗИ

Москва: Ако Европа ја дели позицијата на САД, „отворено небо“ нема да преживее

Stefanija Kuzmanovska
Договорот „Отворено небо“ ќе ги изгуби сите шанси за опстанок ако европските земји го споделат ставот на САД дека Русија не постапила во согласност со...
Вести

Бројот на заразени со коронавирус во Русија достигна 47.112, само во Москва има 26.000

Влатко Зорба
Бројот на заразени со коронавирус во Русија достигна 47.112, соопшти Оперативниот птаб во земјата. Најголем број има во Москва. „Во последните 24 часа, во Русија...
СВЕТ

Лавров: Москва ќе го разгледа барањето на САД за дополнителна медицинска помош

Stefanija Kuzmanovska
Москва ќе го разгледа барањето на Соединетите држави да испратат дополнителна медицинска опрема за борба против коронавирусот доколку пристигне ново барање, изјави рускиот министер за...
СВЕТ

Москва создаде апликација за да ги следи луѓето во изолација поради коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Московските власти во средата претставија апликација за паметни телефони преку која се следат движењата на луѓето на кои им е наметната изолација од коронавирус. Според...
МАКЕДОНИЈА

Голем успех на македонските пронаоѓачи во Москва

Во вонредни услови заради Ковид-19 пандемијата, во Москва е одржан меѓународниот саем на пронајдоци Архимед (XXIII Moscow International Salon of Inventions and Innovation Technologies ARCHIMEDES),...
ЕУ СВЕТ

Десет клиники во Москва добиле анонимни пријави за бомби

Службите за итни случаи проверуваат околу 10 московски клиники кои денеска добиле анонимни пријави со закана со бомби, јави агенцијата ТАСС. Во претходните извештаи се...