СТАНДАРД life

цена

Балкан микс

Колку треба да потрошите ако сакате познати балкански пејачи на вашата свадба? Една ги руши сите рекорди…

Urednik
Познатите пејачки се повеќе се свртуваат кон приватни ангажмани и настапи на свадби за да заработат екстра пари. Покрај концертите во арените и на разни...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Бислимоски: Производството на струја од јаглен наскоро ќе се замени со природен гас

Влатко Зорба
Во моментов ги анализираме детално доставените пресметки од енергетските компании, под лупа се ставени сите ставки. Штом заврши овој процес, ќе можеме да кажеме дали...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот тоне: Неодамна ја надмина вредноста од 60.000, а сега е далеку под 40.000 долари

Најпопуларната криптовалута, кон која во последно време се обраќаат дури и најголемите скептици, започна драстично да паѓа. Потсетуваме, во средината на март, биткоинот ја надмина...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин на најниско ниво во последниве 3 месеци

Биткоинот, најважната криптовалута во светот, денес падна на најниско ниво во последнве три месеци. Ова се случи откако инвеститорите почнаа да ја продаваат криптовалутата, откако...
КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИТЕ „ВО ЦРВЕНО“: Еве кога биткоинот може повторно да „скокне“ на 50.000 долари

Најстарата и најпопуларна криптовалута, биткоинот, беше „во црвено“ во последните 24 часа, бидејќи забележа пад од скоро 4 проценти. Имено, неговата вредност се движеше од...
КОМПАНИИ

Цената на паладиумот достигна рекордно ниво

Влатко Зорба
Цената на паладиумот денес достигна рекордно ниво, надминувајќи ја границата од 3.000 долари за прв пат во историјата. Поскапувањето се должеше на верувањето на трговците...
КОМПАНИИ

Европа ја намалува цената на електричната енергија

Влатко Зорба
Податоците за цените на електричната енергија во земјите од Европската унија, но и во земјите кои се кандидати за прием, покажуваат дека употребата на јаглен...
ЕКОНОМИЈА

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 денари

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,38% во...
КОМПАНИИ

„Голдман“: Бакарот е новата нафта, ќе чини 11.000 долари по тон

Влатко Зорба
Аналитичарите на „Голдман Сакс“ велат дека бакарот е новата нафта и предвидуваат пораст на цената на црвениот метал на 11.000 долари за метрички тон. Тие...
КОМПАНИИ

Цената на алуминиумот РАСТЕ: Стигна 2.300 долари за тон

Влатко Зорба
Цената на алуминиумот за тримесечна испорака на лондонската берза за метали се искачи на највисоката вредност од јуни 2018 година, достигнувајќи 2.304 американски долари за...