СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,38% во однос на Одлуката од 19.04.2021 година.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 19.04.2021 година.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 денари/литар.

Намалување има и кај малопродажната цена на Мазутот М-1 НС за 0,400 ден/кг и таа ќе изнесува 34,592 ден/кг.

Од 27.4.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 67,00 (денари/литар)
* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 69,00 (денари/литар)
* Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 58,50 (денари/литар)
* Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 58,00 (денари/литар)
* Мазут М-1 НС 34,592 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување кај бензинот за 0,242%, кај дизелот зголемување за 0,742%, кај екстра лесното масло зголемувањето е за 0,902 % и кај мазутот има намалување за 0,543 %.

Поврзани вести

Царовска: Со проектите за локална и регионална конкурентност ја подобруваме туристичката понуда

Берта Китинска

Комората на сметководители се придружува на протестот на ТУК

Влатко Зорба

Арсовска-Мицкоски: Единствената работа којашто му е потребна на приватниот сектор е системско решение