Таг : РКЕ

Компании и пазар

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар

Влатко Зорба
За еден денар од полноќ поскапуваат нафтените деривати, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според најновата одлука на РКЕ, во следните седум дена цената на...
Компании и пазар

Горивата од полноќ добиваат повисоки цени од еден до 1,50 денари

Влатко Зорба
Горивата од полноќ добиваат нови и повисоки цени од еден до 1,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот Еуросупер БС –...
Компании и пазар

Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еурсупер 95“...
Компании и пазар

Приклучокот на парно за новите објекти намален од 3.180 на 2.000 денари

Цената за приклучок на парно греење е намалена за 37 проценти, односно од 3.180 денари на 2.000 денари по инсталиран киловат, соопшти денеска претседателот на...
МАКЕДОНИЈА

Можно ли е да се воведе само евтина електрична енергија додека трае корона кризата?

Александар Тодески
Регулаторната комисија за енергетика е во консултации со ЕСМ, МЕПСО и ЕВН, за да се види дали е изводливо додека трае кризата со коронавирусот, домаќинствата...
Компании и пазар

РКЕ: СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, дизелот за 6 денари

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) соопшти дека од ноќеска, бензините СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, а дизелот за 6 денари. Еуросупер...
Компании и пазар

Поевтинуваат горивата

Влатко Зорба
Бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) поевтинуваат за половина денар, Еуросупер БС-98 за денар, а Екстра лесното масло за домаќинство 1,5 денари, согласно со...
Компании и пазар

РКЕ: Дизелот и екстра лесното поевтинуваат за еден денар

Влатко Зорба
Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денари, додека на дизелот и на екстра лесното масло за одмаќинство за еден денар, одлучи Регулаторната комисија...
Компании и пазар

Поевтинуваат дизелот и екстра лесното, цената бензините останува непроменета

Влатко Зорба
Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевитнуваат за 1,5 денари, цената на бензините останува непроменета, одлучи Регулаторната комисија за енергетика....