СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Нафтените деривати поевтинуваат во просек за 1,35%

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска донесе одлука со која врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,35 % во однос на Одлуката од 15.3.2021 година.

-Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се

намалуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство

(ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за

утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 15.03.2021.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,818 ден/кг и сега ќе изнесува 35,393 ден/кг.

Од 23.3.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 67,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 69,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 56,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 45,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 35,393 (денари/килограм)

Поврзани вести

Бектеши: Финансиска поддршка за компании кои беа храбри и инвестираа во време на коронакризата

Николовски – Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини

Пакет мерки за помош очекуваат секторите кои се на раб на опстанок поради пандемијата

Влатко Зорба