Таг : горива

ЕКОНОМИЈА

Горивата поскапуваат од полноќ

Берта Китинска
Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.Согласно одлуката, горивата поскапуваат за 0,50 денари. Малопродажните цени на...
Компании и пазар

Горивата од полноќ добиваат повисоки цени од еден до 1,50 денари

Влатко Зорба
Горивата од полноќ добиваат нови и повисоки цени од еден до 1,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот Еуросупер БС –...
Компании и пазар

Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еурсупер 95“...
МАКЕДОНИЈА

Редици на бензиските станици по најавата за поскапување на горивата (ФОТО)

Редици на бензиските станици попладнево во Скопје по најавата за зголемување на цената на горивата. Цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат за три...
ЕКОНОМИЈА

Горивата од полноќ поскапуваат за 3,50 денари!

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 8,51%, одлучи РКЕ. Согласно новиот ценовник, малопродажните цени на...
ЕКОНОМИЈА

Регулаторна го објави новиот ценовник на горивата

Од полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 денари/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со Одлуката од 27.04.2020 година и...
Компании и пазар

Предлогот за зголемување на акцизата на горивата оправдан за Владата

Влатко Зорба
Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека би настојувале да го прифатат предлогот на Стопанската комра на Македонија за зголемување на акцизата на нафтата и...
Компании и пазар

РКЕ: СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, дизелот за 6 денари

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) соопшти дека од ноќеска, бензините СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, а дизелот за 6 денари. Еуросупер...
Компании и пазар

Поевтинуваат горивата

Влатко Зорба
Бензинот Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) поевтинуваат за половина денар, Еуросупер БС-98 за денар, а Екстра лесното масло за домаќинство 1,5 денари, согласно со...
Компании и пазар

Горивата поевтинуваат за половина денар

Влатко Зорба
За половина денар поевтинуваат бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на...