Стандард
ЕКОНОМИЈА

Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,64 % во однос на Одлуката од 8.2.2021 година.

„Во изминатите седум дена цената на нафтата на светските берзи e порасната за 10%, а тоа се должи на заздравувањето на глобалната економија и најавата за нов стимулативен пакет во Америка кој има позитивен ефект врз побарувачката на суровата нафта. Цените на нафтата се во пораст од ноември минатата година, од кога започна вакцинирањето на населението против Ковид-19. Истовремено друг фактор кој влијае на растот на цените е тоа што водечките светски производители ги намалуваат испораките од сурова нафта за 7,2 милиони барели на ден од почетокот на оваа година, според договорот меѓу Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија. Во прилог на зголемувањето на цените влијае и одлуката на Саудиска Арабија, најголемиот извозник, еднострано да ги намали испораките од сурова нафта во февруари и март, за дополнителни еден милион барели на ден“, изјави Марко Бислимоски, претседател на РКЕ.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 денар/литар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 08.02.2021 година.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,458 ден/кг и сега ќе изнесува 34,342 ден/кг.

Од 16.2.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 63,50 (денари/литар)
* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 65,00 (денари/литар)
* Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 54,00 (денари/литар)
* Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 43,50 (денари/литар)
* Мазут М-1 НС 34,342 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: бензинот за 3,874%, дизелот за 5,606%, екстра лесното масло за 5,714 % и мазутот за 6,383%.

Поврзани вести

Што е во фокусот на петгодишната Стратегија за реформа на даночниот систем

Влатко Зорба

Поскапуваат дизелот и бензините!

Влатко Зорба

Деспотовски: Очекувам во скоро време да склучиме најголем договор за странска инвестиција во историјата на С. Македонија

Влатко Зорба