26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life

цени

ЕКОНОМИЈА

РКЕ: Сметките за струја практично ќе останат непроменети со носење на законот

Влатко Зорба
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ незначително ќе се намалат,...
ЕКОНОМИЈА

Цените на „црното злато“ на највисоки нивоа во последните две години

Stefanija Kuzmanovska
Цените на нафтата се зголемија на светските берзи минатата недела, трет пат по ред и достигнаа нови највисоки нивоа за повеќе од две години, бидејќи...
ЕКОНОМИЈА

Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар

Влатко Зорба
Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68 денари за...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа во последниве две години

Влатко Зорба
На светските пазари, цените на нафтата значително се зголемија минатата недела, втор пат по ред, достигнувајќи ги највисоките нивоа во последните повеќе од две години,...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Бислимоски: Енергетски компании бараат, на сметка од 1.000 поскапување од 50 денари

Влатко Зорба
Не можеме сега да кажеме дали ќе има поскапување на цената на електричната енергија, но кон крајот на наредната недела ќе знаеме, вели претседателот на...
БИЗЛАЈФ

ЦЕНИ ВО ГРЦИЈА: Вода до 1,7 евра, еве колку чинат ПИВО и ГИРО

Грција е сè уште една од најпопуларните летни дестинации меѓу македонските туристи. Туристичката сезона започна, а цените на Егејскиот дел повеќе или помалку останаа непроменети...
ЕКОНОМИЈА

Дизелот поскапува, цената на бензините останува иста

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и...
ЕКОНОМИЈА

Градежна комора: Цените на становите во Скопје ќе надминат 2.000 евра по квадрат

Влатко Зорба
Градежната комора на Македонија соопшти дека цените на становите во Скопје, поточно во центарот на градот, ќе надминат 2.000 евра по квадрат. Причина за забрзаниот...
ЕКОНОМИЈА

Цените на угостителските услуги во март останаа на исто ниво

Влатко Зорба
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во март 2021 година, во споредба со февруари 2021 година, остана на...