Таг : Нафта

ЕКОНОМИЈА

Цените на нафтата и понатаму паѓаат: Блокадата ширум светот поради КОВИД-19 ја намали побарувачката

Stefanija Kuzmanovska
Цените на нафтата паднаа денес, откако блокадите воведени низ целиот свет за да се спречи ширењето на коронавирусот, ја намали побарувачката за овој енергенс и...
Вести СВЕТ

Земјите што произведуваат нафта изгубија 10 милијарди долари поради коронавирусот

Големите земји – произведувачи на нафта изгубија околу 10 милијарди американски долари приход како резултат на падот на цената на нафтата предизвикано од појавата на...
ЕКОНОМИЈА

Од полноќ повисоки цени на горивата

Берта Китинска
Малопродажните цени на бензините и дизелот од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе...
Компании и пазар

Нафтата падна на најниско ниво во последнава година, како ќе реагира ОПЕК+?

Влатко Зорба
Цените на нафтата од најголемите глобални марки паднаа на најниско ниво во последнава година. Во вторникот, сепак котите пораснаа во очекување на активности на земјите...
ЕКОНОМИЈА

Заради стравот од последиците од коронавирусот, четири дена по ред паѓаат цените на нафтата

Падот на цените на нафтата на светските пазари минатата недела, четврти ден по ред, и тоа за повеќе од четири отсто, е последица на стравувањата...
ЕКОНОМИЈА

Расте цената на нафтата по кризната ситуација на Блискиот Исток

Берзите изреагираа на кризната ситуација на Блискиот Исток по американскиот воздушен напад во Иран и убиството на генералот Касим Сулејмани, цената на нафтата денеска порасна,...
Анализи

Кои се главните ризици за инвеститорите во Блискиот исток во 2020 година?

Влатко Зорба
Светлината на рефлекторите на светската берза паднаа во април врз дебито на саудиската државна нафтена компанија „Арамко“, која успеа да собере 12 милијарди американски долари...
Вести

Нафтени и гасни постројки во Сирија нападнати со дронови

Влатко Зорба
Во централна Сирија се извршени речиси истовремени напади врз три државни постројки за нафта и гас, соопшти денеска Министерството за нафта. Државната телевизија објави дека...
Вести

Асад: САД и продаваат на Турција украдена сириска нафта

Влатко Зорба
Сирискиот претседател Башар ал Асад ги обвини САД дека и продаваат на Турција запленета сириска нафта. Во интервју за кинеската телевизија Феникс, на прашањето што...