Стандард

Нафта

КОМПАНИИ

Цените на нафтата паѓаат под 55 американски долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата паднаа под 55 долари на меѓународните пазари во петокот под притисок на загриженоста дека новите анти-пандемични ограничувања во Кина ќе ја ограничат...
КОМПАНИИ

ИЕА ја намали својата прогноза за побарувачката на нафта во 2021 година

Влатко Зорба
Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја намали својата прогноза за глобалната побарувачка на нафта во 2021 година оваа недела, предупредувајќи дека развојот на настаните поврзани...
КОМПАНИИ

Евроазиската економска унија формира заеднички пазар за нафта и гас

Влатко Зорба
Земјите од Евроазиската економска унија започнаа да формираат заеднички пазар за гас, нафта и нафтени деривати, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Земјите-членки го одобрија концептот...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата паѓаат поради блокадата во Кина: „Очекувањата за побарувачката не се премногу ветувачки“

Влатко Зорба
Цените на нафтата паднаа под 56 американски долари на меѓународните пазари во петокот, откако блокадите во кинеските градови со кои владата се обидува да го...
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“: „Брентот“ ќе чини 65 долари до лето

Влатко Зорба
Цените на нафтата изненадувачки се задржуваат, а се повеќе земји воведуваат мерки за штедење и ги затвораат економиите. Клучна причина за релативно високите цени на...
КОМПАНИИ

Намаленото саудиско производство ги зголеми цените на нафтата на 57 долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата се зголемија во вторникот на меѓународните пазари близу 57 долари, водени од помалото снабдување и очекувањата за пад на залихите во САД,...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата скокнаа околу 8 проценти во првата недела од 2021 година

Влатко Зорба
На светските пазари цените на нафтата скокнаа околу 8 проценти во првата недела од 2021 година, достигнувајќи го највисокото ниво во скоро една година, благодарение...
КОМПАНИИ

По договорот на ОПЕК+, цената на „Брент“ скокна на 54 долари

Влатко Зорба
Цената на суровата нафта „Брент“ се искачи над 54 долари за барел, првпат од 26 февруари минатата година, покажуваат податоците на берзата. Во средата наутро,...
КОМПАНИИ

Саудиска Арабија го изненади нафтениот пазар со големо еднострано намалување на производството

Влатко Зорба
Саудиска Арабија ќе изврши доброволно намалување на производството на нафта во февруари и март, како дел од договорот за убедување на повеќето производители на ОПЕК...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!