Стандард

Нафта

КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“: „Брентот“ ќе чини 65 долари до лето

Влатко Зорба
Цените на нафтата изненадувачки се задржуваат, а се повеќе земји воведуваат мерки за штедење и ги затвораат економиите. Клучна причина за релативно високите цени на...
КОМПАНИИ

Намаленото саудиско производство ги зголеми цените на нафтата на 57 долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата се зголемија во вторникот на меѓународните пазари близу 57 долари, водени од помалото снабдување и очекувањата за пад на залихите во САД,...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата скокнаа околу 8 проценти во првата недела од 2021 година

Влатко Зорба
На светските пазари цените на нафтата скокнаа околу 8 проценти во првата недела од 2021 година, достигнувајќи го највисокото ниво во скоро една година, благодарение...
КОМПАНИИ

По договорот на ОПЕК+, цената на „Брент“ скокна на 54 долари

Влатко Зорба
Цената на суровата нафта „Брент“ се искачи над 54 долари за барел, првпат од 26 февруари минатата година, покажуваат податоците на берзата. Во средата наутро,...
КОМПАНИИ

Саудиска Арабија го изненади нафтениот пазар со големо еднострано намалување на производството

Влатко Зорба
Саудиска Арабија ќе изврши доброволно намалување на производството на нафта во февруари и март, како дел од договорот за убедување на повеќето производители на ОПЕК...
КОМПАНИИ

Геополитичките тензии и новиот локдаун ги зголеми цените на нафтата: ОПЕК+ размислува за помало производство

Влатко Зорба
Цените на нафтата денес се зголемија за околу еден долар, поттикнати од намалените тензии околу иранската заплена на јужнокорејскиот брод и веста дека групата ОПЕК...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата лани паднаа за повеќе од 20 отсто

Влатко Зорба
Цените на нафтата минатата недела малку се зголемија на светските берзи, но минатата година паднаа за повеќе од 20 проценти, бидејќи кризата со коронавирусот предизвика...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!