Таг : Русија

Вести

Путин: Лично побарав да му се обезбеди третман на Навални во Германија

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека тој лично интервенирал за рускиот опозиционер Алексеј Навални да добие медицинска помош во Германија. Во обраќањето на 17-от Меѓународен...
СВЕТ

Силна вулканска ерупција во Русија (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Ерупција на вулканот Безимени започна денес во 8:22 часот по локално време, изјави портпаролот на геофизичката служба на Камчатка при Руската академија на науките. Надзорна...
Вести

Лукашенко: Русија и Белорусија немаат многу пријатели, мора заеднички да реагираме на заканите

Влатко Зорба
Ситуацијата околу Сојузот на Русија и Белорусија е сложена, нашите земји немаат многу пријатели, мора заеднички да одговориме на новите предизвици, рече белорускиот лидер Александар...
Вести

Русите откриле повеќе од 80 мутации на вирусот: Дали тоа може да влијае на ефективноста на вакцината?

Влатко Зорба
Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ откри повеќе од 80 мутации на коронавирусот, изјави денеска генералниот директор на тој центар, Ринат Маскиутов....
СВЕТ

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемија на вештачки вируси

Stefanija Kuzmanovska
Експертите од Советот за безбедност на Русија сметаат дека е можна епидемија на вештачки вирусни инфекции, објави прес-службата на Советот за безбедност. „Настаните поврзани со...
АНАЛИЗИ ЕУ

За да биде глобален играч, ЕУ мора да престане да биде судија

Влатко Зорба
Пред околу 15 години, претседателот на Европската комисија, Романо Проди, предложи визија за Европа опкружена со „прстен на пријатели“. Неговата идеја не се разви добро...
Вести

Америка го отфрли предлогот на Путин за продолжување на договорот „СТАРТ“

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави денес го отфрлија предлогот на рускиот претседател Владимир Путин за продолжување на Договорот за намалување на наоружувањето (СТАРТ) за најмалку една година,...
СВЕТ

Песков: Русија не спроведува кампања за дезинформации за вакцината

Stefanija Kuzmanovska
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков ги негираше британските наводи дека Русија спроведува кампања за дезинформации за вакцината против коронавирус, развиена во Оксфорд. Напротив, Русија продолжува...
СВЕТ

Русија за оксфордската вакцина: Ги претвора луѓето во мајмуни

Stefanija Kuzmanovska
Во Русија е покрената кампања за дискредитација на вакцината од Оксфорд против коронавирус со тврдење дека ривалската вакцина ги претвора луѓето во мајмуни затоа што...