Стандард

Русија

КОМПАНИИ

Изградбата на „Северен тек 2“ ќе заврши во јуни

Влатко Зорба
Операторот на проектот „Северен тек 2 АГ“ планира да ја заврши изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ во јуни, објави агенцијата „Блумберг“ повикувајќи се на...
КОМПАНИИ

За прв пат во историјата: Русија има повеќе злато отколку долари

Влатко Зорба
За прв пат во историјата, руската централна банка поседува повеќе злато од долари, според последниот извештај, објавен оваа недела, изјави финансиерот Питер Шиф. Според финансиската...
КОМПАНИИ

„Економист“: Руската рубља е најпотценетата валута во светот

Влатко Зорба
Британскиот неделник „Економист“ ја прогласи руската рубља за најпотценета валута во светот, во согласност со „Биг мек индексот“, кој се користи за мерење на паритетот...
КОМПАНИИ

На првиот ден од новата година, Русите поставија историски рекорд: Скоро 600 нови милионери

Влатко Зорба
За еден ден, на 1 јануари 2021 година, Русија доби точно 581 нов член во „Клубот на милионерите“, бидејќи толку многу добитници беа извлечени во...
ЕКОНОМИЈА

Меѓународните резерви на Русија зголемени за една милијарда долари

Stefanija Kuzmanovska
Меѓународните резерви на Русија во периодот од 13 до 20 ноември 2020 година се зголемија за 0,2 проценти (или една милијарда долари) и изнесуваат 584,9...
ЕКОНОМИЈА

Турција се „шири“ во Африка, Америка, Русија… „на најбрз и најефикасен начин“

Stefanija Kuzmanovska
Турција планира да воспостави логистички центри во стратешките региони на Африка, Америка, Европа, Русија и Далечниот исток. Ова го објави министерот за трговија на Турција,...
КОМПАНИИ

Листата на на „Форбс“ најбогати Руси има нов лидер

msp-admin
За прв пат откако „Форбс“ прави листа на најбогати Руси, на првото место е Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полиус“. Пробивот...
АНАЛИЗИ

САД сакаат да го исфрлат рускиот гас од пазарот

msp-admin
Под маската дека се грижат за енергетската безбедност на Европа, Соединетите американски држави планираат да ги поддржат земјите-членки на Иницијативата „Три мориња“ за да постигнат...
ЕКОНОМИЈА

Путин: Русија и глобалната енергетска индустрија се соочуваат со силни шокови

Stefanija Kuzmanovska
Русија и глобалната енергетска индустрија се соочуваат со силни шокови, а коронавирусот негативно се одрази и на економијата и на целиот руски енергетски комплекс, изјави...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!