Стандард
КОМПАНИИ

Економските односи меѓу ЕУ и Русија не се за коцкање, иако размената е пониска за 200 милијарди долари

Економските односи на Русија со Европската унија се стратешки важни и не смеат да бидат заложници на политички коцкања, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко на пленарниот состанок на 12-тиот форум „Северна димензија“, што се одржува на Интернет.

„Што и да кажат некои во Европската унија или во странство, односите меѓу Русија и европските земји се предодредени да бидат долгорочна цел. Ние веруваме дека нивното класифицирање меѓу заложниците на политичките игри на среќа е многу краткотрајна одлука, како и употреба на сила, санкции и уцени“, нагласи Грушко, пренесе ТАСС.

Агенцијата наведува дека рускиот дипломат изразил верување дека деловните луѓе покажуваат многу поголема мудрост од политичарите и дека трговско-економските врски меѓу Русија и Европа се развиваат, и покрај евидентниот пад од 200 милијарди долари во трговијата меѓу неговата земја и ЕУ, која во 2013 година изнесуваше 417 милијарди долари.

Грушко посочи дека економските односи меѓу Русија и ЕУ повторно растат, главно заради напорите на деловната заедница, пренесе ТАСС.

Поврзани вести

Михаел Солтер, Филип Морис ТКП : Инвестирањето во вистински луѓе е клучно за иднината на компаниите

msp-admin

Регулаторна ќе ги соопшти новите цени на горивата

msp-admin

Не сте изградиле добар имиџ на LinkedIn? Можеби ги правите овие 5 грешки

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!