Стандард

Азески

ЕКОНОМИЈА

Азески: Вакцините на Вучиќ го обединија западнобалканскиот бизнис

Влатко Зорба
„Претседателот Вучиќ со минатонеделниот потег стави печат на позитивниот однос кон бизнис-заедницата на Западен Балкан и сврти нова страница во нашата соработка. По сето тоа...
ЕКОНОМИЈА

Азески бара непречено одвивање на товарниот сообраќај од Солунското пристаниште

Влатко Зорба
Воведените мерки, кои од 1 март се применуваат на граничниот премин Мала Богородица – Евзони, значително го отежнуваат нормалното функционирање на македонското стопанство, имајќи во...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Да требаше Стопанската комора да ги донесе вакцините, тие ќе беа донесени

Влатко Зорба
Претседателот на Стопанската комора на Македонија (СКМ), Бранко Азески на денешната средба со членките на комората посветена на актуелните прашања важни за стопанствениците, на која...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Сакаме да имаме туризам, а енергијата ја насочуваме на погрешна страна

Влатко Зорба
Сакаме да имаме туризам, а енергијата ја насочуваме на погрешна страна, пишува во својата редовна колумна претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески. „За да имаме...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Можно ли е во пост-Ковид-19 периодот да ни се случи „туризам“?

Влатко Зорба
На почетокот на пандемијата во средината на април 2020 година во една моја колумна во Фокус, насловена „Еден вирус многу прашања, малку одговори“, покрај другите...
ЕКОНОМИЈА

 Азески со два предлога за посилна македонска економија во постковид-19 периодот

Берта Китинска
Кога лекарот не може да постави дијагноза констатира дека проблемот е од стрес. А има ли таков денес, што не живее под стрес. Истото се...
КОМПАНИИ

Азески: Време е да започнеме креирање на функционален систем, заснован на европските стандарди и вредности

msp-admin
Иако 29 години живеев во СФРЈ, никогаш не сум ги сакал флоскулите за враќање на духот на Југославија. Едноставно, не верувам во „римејкови“ и затоа...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Да ги оставиме настрана сите „истресени од ракав“ на реалниот сектор му треба излезни решенија

Берта Китинска
Ноќта дојде порано од што очекувавме. Како да се наоѓаме во епицентарот на еден триаголник во кој имаме економска, здравствена, па и општа криза која...
ЕКОНОМИЈА

Средба Заев – Азески: Предлозите на бизнис заедницата ќе се вметнат во партиската изборна програма

Никола Поповски
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево одржува средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Сака да ги слушне, како што рече пред...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!