Таг : Вакцини

ЕУ СВЕТ

„Модерна“ ќе ја снабди ЕУ со 160 милиони дози од вакцината против Ковид 19

Фармацевтската компанија „Модерна“ склучи договор со Европската унија за снабдување со 160 милиони дози вакци против Ковид 19. Ова вчера го истакна претседателката на Европската...
СВЕТ

УНИЦЕФ испраќа 2 милијарди дози вакцини против Ковид 19 за земјите во развој

Речиси 2 милијарди дози од вакцината против Ковид 19, ќе добијат земјите во развој следната година во „мамутската операција“, соопштија од УНИЦЕФ. Од таму соопштија...
Вести

Германската канцеларка загрижена од бавните разговори за вакцини за сиромашните

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост денес за бавното темпо на разговори за пристап до вакцината за коронавирус за најсиромашните земји. На крајот на дводневниот...
Вести

СЗО: Вакцините нема да пристигнат на време за борба против вториот бран

Влатко Зорба
Вакцините нема да пристигнат на време за борба против вториот бран на пандемијата на коронавирус, и многу земји ќе продолжат да се борат без вакцината,...
Компании и пазар

Објавени цените на вакцините против КОВИД-19

Stefanija Kuzmanovska
Цените на вакцините најверојатно ќе се движат од неколку долари до околу 60 долари, а најголемиот проблем ќе биде транспортот и дистрибуцијата на овие вакцини...
Вести

Трамп во своето прво пост-изборно обраќање: Вакцини против Ковид од април (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Во своето прво обраќање по изборите, американскиот претседател во заминување Доналд Трамп рече дека Соединетите држави нема да одат во блокада и очекува вакцините против...
Компании и пазар

Pfizer на богатите земји им продаде дури 82% од вакцините

Влатко Зорба
Pfizer веќе продаде 82% од залихите на вакцина за коронавирус на некои од најбогатите земји во светот што предизвика загриженост дека нема да има доволно...
Вести

Проблем со Спутник V: Три медицински лица се заразиле со корона по вакцинирањето

Влатко Зорба
Најмалку тројца медицински работници од Сибир кои ја примиле руската вакцина Спутник V како дел од кампањата за вакцинација, се заразиле со коронавирус, објавија во...
ЕУ

BioNTech: Испорака на вакцини во ЕУ до крајот на годината

Stefanija Kuzmanovska
Германската фармацевтска компанија BioNTech во средата соопшти дека може да започне со испорака на првите вакцини против коронавирус нарачани од Европската унија до крајот на...