СТАНДАРД life

Вакцини

ЕКОНОМИЈА

ДЗ банка: Пазар за вакцини од 217 милијарди долари во 2022 година

Stefanija Kuzmanovska
Земјите ширум светот инвестираа милијарди долари во вакцините против коронавирус годинава, а според германската ДЗ банка, следната година ќе биде уште подобра за тој пазар....
КОМПАНИИ

Бајонтек ќе инвестира во фабрика која ќе прави милијарда вакцини годишно

Германската фармацевтска компанија Бајонтек се искачи на светскиот фармацевтски врв со вакцината против коронавирусот – и научно и финансиски, но веќе размислува за времето по...
КОМПАНИИ

ЕУ подготвена да разговара за укинување на патентите за вакцини

Европската унија е подготвена да разговара за американскиот предлог за укинување на правата на интелектуална сопственост на вакцината против „Ковид-19“, како дел од напорите што...
КОМПАНИИ

„АстраЗенека“ со 275 милиони долари приходи од продажба на вакцини

Влатко Зорба
„АстраЗенека“ соопшти дека доставила околу 68 милиони дози вакцина Ковид-19 во текот на првите три месеци од 2021 година, со приход од продажба од 275...
КОМПАНИИ

Гејтс против укинување на ограничувањата за патенти на вакцините против корона (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Американскиот милијардер Бил Гејтс го отфрли предлогот за укинување на ограничувањата за патенти на вакцините против коронавируси. Тој рече дека не верува дека интелектуалната сопственост...
КОМПАНИИ

Банки даваат 300 милиони долари за зголемување на производството на вакцини

Влатко Зорба
ХСБЦ и Азиската банка за развој (АДБ) ќе обезбедат заедничко финансирање од 300 милиони американски долари. Целта е да им се помогне на азиските синџири...
КОМПАНИИ

BioNTech подготвен да произведе до 2,5 милијарди вакцини оваа година

Влатко Зорба
Германската лабораторија BioNTech објави дека има намера оваа година да произведе 2,5 милијарди дози на вакцина против Ковид-19, развиена заедно со американската компанија Pfizer, односно...
КОМПАНИИ

Богатите земји држат 90 проценти од вакцините

Влатко Зорба
Жителите на богатите и земјите со среден приход „грабнаа“ за себе околу 90 проценти од досега испорачаните речиси 400 милиони дози вакцини против Ковид-19, пишува...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Стопанската комора на Србија обезбеди бесплатно вакцинирање на сите заинтересирани угостителски работници од Македонија

Влатко Зорба
„Со оглед дека угостителите и угостителските работници извисија на сите можни начини изминатиот период од страна на Владата со своите барања за потреба од посебни...
КОМПАНИИ

Меркел: Потребни се повеќе капацитети во ЕУ за производство на вакцини

Влатко Зорба
Лидерите на Европската унија ќе разговараат за тоа како да се осигураат дека во Европа ќе се произведуваат што повеќе вакцини, бидејќи проблемите со снабдувањето...