Таг : Банки

Анализи

Тајкуните на Путин переле милиони преку светските банки

Влатко Зорба
Повеќе од 2.000 доверливи извештаи протекоа од Министерството за финансии на САД, од неговиот оддел за спречување на финансиски криминал (FinCEN), и тие сведочат за...
Вести

„FinCEN“ документи: Најново протекување на информации открива сомнителни активности на СВЕТСКИТЕ БАНКИ

Влатко Зорба
Најголемата британска банка ХСБЦ им овозможила на измамниците да пренесат милиони долари низ целиот свет, покажуваат најновите тајни досиеја. Улогата на оваа банка во измамата...
Компании и пазар

Повеќе банки заинтересирани за соработка со „Пошта“

Влатко Зорба
Повеќе банки, меѓу кои и НЛБ Банка, пројавиле интерес за услугите за платен промет што се реализираат преку „Пошта“, а што досега ги извршуваше „Еуростандард“...
ЕКОНОМИЈА

МБА: Банкарскиот систем е стабилен, депозитите се сигурни

Берта Китинска
Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги отфрла како неточни и општествено неодговорни тврдењата од одредени субјекти во текот на изминатите денови. Воедно апелира, „граѓаните да не...
ЕКОНОМИЈА

Наредната недела започнува обесштетувањето на штедачите од „Еуростандард банка“

Берта Китинска
Фондот за осигурување депозити ги информира депонентите на „Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување дека во вторник, на 15 септември 2020 година,...
ЕКОНОМИЈА

Oд утре почнува исплатата на августовските пензии

Берта Китинска
Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во...
Компании и пазар

Во европските банки под мораториум се 360 милијарди евра кредити

Влатко Зорба
Најголемите банки во Европа воведоа мораториум или други олеснувања за отплата на над 360 милијарди евра кредити, а големото прашање е дали должниците ќе можат...
Компании и пазар

Зошто централните банки сè повеќе се заинтересирани за злато?

Влатко Зорба
Денес, централните банки поседуваат 35.000 тони злато, што во моментот се вреднува на околу два трилиони долари, изјави Рајан Џианото, директор за аналитика во ETF...
Компании и пазар

Профитот на банките намален за 751 милион денари во првиот квартал

Влатко Зорба
Во првиот квартал од оваа година, финансискиот резултат на банките е 1.144 милиони денари, што претставува намалување од 751 милион денари или за 39,6% во...
ЕКОНОМИЈА

Банките очекуваат зголемена побарувачка за кредити од компаниите

Влатко Зорба
Во текот на третото тримесечје, банките очекуваат нето зголемување на кредитната побарувачка од страна на компаниите, стои во Анкетата за кредитна активност на Народна банка....