СТАНДАРД life

ИПО

КОМПАНИИ

Најскапото деби на Лондонската берза во последната деценија: Deliveroo бара проценка од 12 милијарди долари

Влатко Зорба
Компанијата за испорака на храна Deliveroo може да има најголемо деби во Велика Британија на Лондонската берза (ЛСЕ) откако гигантот Glencore стана јавен пред скоро...
АНАЛИЗИ

Како ИПО на Coinbase може да влијае на екосистемот на криптовалутите?

Влатко Зорба
Нема сомнение дека 2021 година ќе биде одлучувачка за целиот екосистем на криптовалутите. Биткоинот го турка пазарот кон нови рекорди на сите времиња, откако институционалните...
КРИПТОВАЛУТИ

Coinbase ги открива клучните детали пред да стане јавно тргувана компанија

Влатко Зорба
Крипто-берзата Coinbase официјално ќе стане јавно тргувана компанија. Нејзиниот формулар С-1 го објави американската Комисија за хартии од вредност (SEC), отворајќи го патот за долгоочекуваното...
КРИПТОВАЛУТИ

Најголемиот „рудник“ на Биткоин планира ИПО од 500 милиони долари

Влатко Зорба
Northern Data AG преговара со Credit Suisse Group AG за излегување на берзата, објави „Блумберг“ повикувајќи се на извори запознати со ова прашање. Компанијата со...
АНАЛИЗИ

Ant Group на Џек Ма – од следната голема работа до здодевна банка

Влатко Зорба
Ant Group на Џек Ма брзо стана една од најмоќните компании во Кина, а нејзините планови за промена на светот на технологијата и финансиите беа...
КОМПАНИИ

„Д-р Мартенс“ „прошета“ на берзата во голем стил

Влатко Зорба
Познатиот бренд за обувки „Д-р Мартенс“, популарен меѓу рок генерацијата, денес имаше првична јавна понуда (ИПО) на Лондонската берза во голем стил. Имено, тој привлече...
АНАЛИЗИ

Доаѓа ли крајот на традиционалното IPO?

msp-admin
GitLab, развивач на софтвер за споделување на кодови, презеде необичен чекор, објавувајќи специфичен датум на кој планира да стане јавна компанија – 18 ноември 2020...