СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Coinbase ги открива клучните детали пред да стане јавно тргувана компанија

Крипто-берзата Coinbase официјално ќе стане јавно тргувана компанија.

Нејзиниот формулар С-1 го објави американската Комисија за хартии од вредност (SEC), отворајќи го патот за долгоочекуваното директно вклучување во Nasdaq.

Овој потег ги ограничува седуммесечните напори на берзата да стане јавна. За прв пат минатото лето се појавија гласини дека Coinbase размислува за директна котација на американската берза, иако компанијата не ја потврди веста дури до декември 2020 година.

Во тоа време, берзата само објави дека го доставила својот формулар С-1 до SEC. Coinbase не потврди дека сака да ги наведе своите акции во Класа А директно до минатиот месец.

Објавувањето на S-1 ја дава првата јавна идеја за нејзините финансиски перформанси и како таа има намера да ги користи собраните средства.

„Очекуваме нашите оперативни трошоци значително да се зголемат во догледна иднина и можеби нема да можеме да постигнеме профитабилност или да оствариме позитивен проток на готовина од работењето на трајна основа, што може негативно да влијае на нашиот бизнис, резултатите од работењето и финансиската состојба“, вели компанијата во декларацијата, додавајќи: „На пример, иако генериравме нето профит од 322,3 милиони долари во 2020 година, претрпевме нето загуба од 30,4 милиони во 2019 година“.

Coinbase, исто така, потврди дека ги користи Goldman Sachs, J.P. Morgan Securities и Citigroup да им помогнат при „некои проблеми поврзани со котацијата“.

Други клучни детали вклучуваат компензација за извршниот директор Брајан Армстронг, кој собра 59,5 милиони долари во 2020 година.

„Аплициравме за да ги наведеме нашите заеднички акции од класа А на Nasdaq Global Select Market под симболот COIN“, пишува Coinbase.

Поврзани вести

Професор по блокчејн ќе раководи со Комисијата за хартии од вредност на САД

Влатко Зорба

Регулативата е проблем: Тажно гледаат како губат пари

Влатко Зорба

Биткоин падна под 30.000 долари

Влатко Зорба